Edirne ili Aphidiinae (hymenoptera:braconidae) faunasının taksonomik ve faunistik yönden araştırılması
Taxonomic and faunistic studies on the Aphidiinae (Hymenoptera: braconidae) fauna of Edirne province
  1. Tez No: 406398
  2. Yazar: SERDAR AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇETİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Edirne ili Aphidiinae faunasını tespit etmeye yönelik Nisan-Eylül 2014 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada araştırma bölgesini temsil eden 71 lokalite ve 10 farklı habitattan materyal toplanmıştır. Bu araştırma sonucunda Aphidiinae altfamilyasının 6 cins (Aphidius Nees, 1819, Binodoxys Mackauer, 1960, Diaeretiella Starý, 1960, Ephedrus Haliday, 1833, Lysiphlebus Foerster, 1862, Praon Haliday, 1833)'ine ait 27 tür saptanmıştır. Tespit edilen türlerin 7'si (Aphidius smithii Sharma ve Subba Rao 1959, Aphidius microlophii Pennachio ve Tremblay, 1987, Lysiphlebus fritzmuelleri Mackauer 1960, Praon athenaeum Kavallieratos ve Lykouressis, 2000, Praon flavinode (Haliday, 1833), Praon nonveilleri Tomanović ve Kavallieratos 2003, Praon uroleucon Tomanović ve Kavallieratos 2003) Türkiye Aphidiinae faunası için; 8'i (Aphidius eadyi Starý, Gonzales ve Hall, 1980,, Aphidius rosae Haliday, 1834, Aphidius picipes (Nees,1811) , Binodoxys acalephae (Haliday, 1833), Lysiphlebus confusus Tremblay ve Eady 1978, Praon abjectum (Haliday, 1833), Praon pubescens Starý 1961, Praon yomenae Takada 1968)'i Trakya Bölgesi Aphidiinae faunası için yeni kayıttır. Aphidiinae altfamilyasının cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmıştır. Araştırma bölgesinde çalışılan 10 farklı habitatın hepsinde aynı türe rastlanmadığı, Aphidius ervi, A. rosae ve Praon exsoletum türlerinin ekolojik açıdan en toleranslı türler olduğu, 12 türün ise (Aphidius colemani, Aphidius eadyi, Aphidius matricariae, Aphidius picipes, Aphidius smithii, Binodoxys acalephae, Binodoxys angelicae, Ephedrus persicae, Ephedrus plagiator, Praon abjectum, Praon flavinode, Praon nonveilleri) sadece bir habitatta bulunmakla habitat tercihleri bakımından en sınırlı türler olabileceği tespit edilmiştir. Tür sayısı bakımından bölgede ağaçlık- otsu bitkiler, meyve bahçesi ve otsu bitkiler alanlarının sırasıyla en zengin habitatlar olarak yer aldığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda Trakya bölgesi için 15, Türkiye için 7 yeni tür kaydı verilerek Trakya Bölgesindeki Aphidiinae tür sayısı 15'dan 30'e, Türkiye Aphidiinae tür sayısı ise 47'den 54'e çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the fauna of Aphidiinae within 71 localities and 10 different habitats in Edirne province between April-September 2014 have been investigated. As a result, 27 species of Aphidiinae belonging to 6 genera (Aphidius Nees, 1819, Binodoxys Mackauer, 1960, Diaeretiella Starý, 1960, Ephedrus Haliday, 1833, Lysiphlebus Foerster, 1862, Praon Haliday, 1833) were determined. Among these species, 7 of them (Aphidius smithii Sharma and Subba Rao 1959, Aphidius microlophii Pennachio ve Tremblay, 1987, Lysiphlebus (Phlebus) fritzmuelleri Mackauer 1960, Praon athenaeum Kavallieratos ve Lykouressis, 2000, Praon flavinode (Haliday, 1833) Praon nonveilleri Tomanović ve Kavallieratos 2003, Praon uroleucon Tomanović ve Kavallieratos 2003) are new records for Turkish Aphidiinae fauna and 8 of them (Aphidius eadyi Starý, Gonzales and Hall, 1980,, Aphidius rosae Haliday, 1834, Aphidius picipes (Nees,1811), Binodoxys acalephae (Haliday, 1833), Lysiphlebus (Phlebus) confusus Tremblay and Eady 1978, Praon abjectum (Haliday, 1833), Praon pubescens Starý 1961, Praon yomenae Takada 1968) are new records Turkish Thracian Aphidiinae fauna. Keys for species and genera were also presented. In the chosen 14 different habitats, it could not be observed the same species but Aphidius ervi, A. rosae and Praon exsoletum are ecologically the most tolerant species. In the meanwhile, 12 species (Aphidius colemani, Aphidius eadyi, Aphidius matricariae, Aphidius picipes, Aphidius smithii, Binodoxys acalephae, Binodoxys angelicae, Ephedrus persicae, Ephedrus plagiator, Praon abjectum, Praon flavinode, Praon nonveilleri) have observed only in one habitat. Fort hat reason, as well as their choise of habitat concerned they can be accepted as the most limited species of all. It was established that the woody-herbaceous plants, fruit gardens and grasslands are the richest habitats by the point of species numbers of Aphidiinae. As a result of this study, total number of species Aphidiinae in Turkish Thrace, with the addition of 15 new records, are reached to 30 and total number of species of Aphidiinae in Turkey, with the addition of 7 new records, are reached to 54.