Değerlendirilmiş cisimlerin genişlemeleri ve değerlendirilmiş cisimler üzerinde bazı asallık kriterleri
Extensions of valued fields and some irreducibility criterions over valued fields
  1. Tez No: 406399
  2. Yazar: YÜCEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÖKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
1. Bölümde konunun literatürdeki yeri ile ilgili ön bilgiler verilmiştir. 2. Bölümde değerlendirmeler, placeler ve cisim genişlemeleri ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. 3. Bölümde değerlendirmelerin genişlemeleri ve genişlemelerinin sayısı incelenmiştir. 4. Bölümde bir K cismi üzerinde tanımlı değer grubu toplamsal olan değerlendirmelerin K(x) cismine tüm genişlemeleri sınıflandırılmıştır. 5. Bölümde ise değerlendirilmiş cisimlerde bazı asallık kriterlerinin nasıl uygulandığı ve bu kriterlerle ilgili bazı sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Chapter 1, basic information about the position of the subject in literature is given. In Chapter 2, fundamental knowledge relavant to valuations, places and field extensions is given. In Chapter 3, extensions of valuations and number of the extensions are studied. In Chapter 4, all extensions of valuations whose value groups are additive group on a field K to field K(x) are categorized. In Chapter 5, some irreducibility criterions and how they are practiced over a valued field K are handled and then several results related to the criterions are analyzed.