Yenidoğanların uyku düzenlerinin bilgisayar destekli bir sistemle değerlendirilmesi
- Tez No: 40652
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
34 ÖZET Yen i doğanlaın uyku safhaları merkezi sinir sisteminin bütünleyici kontrollerinin göstergesi olarak çevre ile davranışçı bir arabirim oluşturur. Uyku ve uyanıklık safhaları ve nörolojik gelişim arasındaki ilişkinin belirlenmesi açısından bir çok çalışma yapılmıştır. Uzun takipler sonunda yen i doğanlar in uyku karakteristiklerinin ileriki nörolojik gelişimlerine duyarlı bir yol gösterici olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada normal yeni doğanlar (prematür ve matür) ile perinatal asfiksili (prematür ve matür) bebeklerin uyku safhaları bilgisayar yardımıyla saptanıp aradaki farkların araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızın sonucunda ilk Uç gün içinde uyku-uyanıklık durumu değişiklikleri ile nörolojik gelişim açısından fark bulamadık. Asfiktik ve normal yen i doğanlar in ilk üç gündeki uyku-uyanıklık durumu değişiklikleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Nörolojik gelişmenin tespitinin çalışmanın devam ettirilmesi ve ileriki takiplerinin yapılması ile mümkün olabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY Infants' sleep patterns have been intensively studied as en indicator of central nervous system (GNS) integrative controls and as a behavioral interface with the environment. However there is not yet a consensus on whether the» newborns' behavioral sleep characteristics during the earliest postnatal period express a passing phase of recovery from perinatal events or whether they might provide indices of the newborns' functional status and later development. In this study the sleep-wake states of normal infants (preterm and term) and infants with perinatal asphyxia are recorded by a computer asisted motility monitoring system and the differences were searched. No significant difference was observed so the sleep characteristics can be evaluated by further investigations.