Parkinsonlu hastalarda uyarılmış elektrodermal aktivite değişiklikleri
  1. Tez No: 40651
  2. Yazar: FERHAN ESEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜRBÜZ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, palmar deri bölgesindeki elektrodermal değişkenler ve kan akımı, kendiliğinden var olan aktivite, ses uyaranı ve patella tendonuna uygulanan mekanik uyaran sırasında aynı anda ölçülerek 25 Parkinsonlu hasta ile 68 sağlıklı kişide periferik sempatik aktivite incelenmiştir. Beklendiği gibi, uyarı sonucu sempatik aktivitedeki artışı deri direncindeki küçülme ile pletismogramdaki genlik düşüşü izlemektedir. Deri direncindeki değişiklik ter oluşumu ile ilişkilendirilmektedir. Ter oluşumu sempatik kolinerjik sudomotor liflerce kontrol edildiğinden deri direnç değişiminin ölçümü sempatik sistem aktivitesinin dolaylı ölçüsünü elde etmede kullanılmaktadır. Bu çalışmanın sonuçlan, patella tendonunun mekanik olarak uyanlmasıyla gözlenen deri direnç yanıtı (SRR) latansmın Parkinsonlu hastalarda, denk yaştaki sağlıklı bireylerden uzun olduğunu göstermektedir. Latans niceliği sempatik sistem fonksiyonunun saf ölçüsü olmamakla birlikte uzun, çok sayıda siniri içeren bir yoldaki iletimin durumunu yansıtır. Yukardaki sonuca ek olarak, SRR genliğinin deri direnç düzeyine oranı (işitsel ve mekanik uyaranlara yanıt olarak ortaya çıkan bağıl deri direnci değişimi) Parkinsonlu hastalarda anlamlı düzeyde küçülmektedir. Bu bulgular, Parkinson hastalığında gözlenen normal dışı sinirsel iletimin merkezi/periferik sistemin hassasiyetindeki değişiklikten ve duyusal giriş bilgisinin bu hastalarda kusurlu kullanımından kaynaklandığı izlenimini vermektedir.Parmaklar veeîlef gibir1sölgeieırfekt"deriTkaır:akunmın:-ot-o-nomife---- kontrolü sempatik adrenerjik vazokonstriktör liflerce yürütülür. Genellikle elektrodermal yanıtın kayıtlandığı bölgelerde vazokonstriksiyonla karşılaşılması, elektriksel yanıtın vasküler değişikliklerin sonucu olduğu şeklinde bir çıkarıma götürmüştür. Bu çalışmada, bu iki yanıtı fiziksel veya farmakolojik anlamda ortadan kaldırmaya gereksinim duymadan sürekli ve eş-zamanlı izleyerek palmar bölgedeki deri direnç yanıtının kan akımından bağımsız bir biçimde ortaya çıktığı gösterilmiştir. Deri damar sistemi yanıt eğrisinin matematiksel analizi, uyarı sırasında, pletismogramm T2 zaman sabiti ile üssel olarak sönümlendiğini göstermektedir. Ter bezi aktivitesi ise Tİ zaman sabiti ile üssel artan bir eğridir. Zaman sabiti, üssel bir eğrinin ne kadar hızlı değiştiğinin (ilgilenilen durum için kan hacmindeki değişim ve ter oluşumu) ölçüsü ve TI« T2 olduğundan SRR nin kan akımından bağımsız bir biçimde ortaya çıktığı sonucuna varılmıştır. Parkinson hastalığında görülen normalden farklı latans ve azalmış sudomotor aktivitenin dayandığı mekanizmaların açıklığa kavuşturulması daha ayrıntılı araştırmayı gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
80 SUMMARY INVESTIGATION OF EVOKED ELECTRODEMAL ACTIVITY IN PATIENTS WITH PARKINSON'S DISEASE The peripheral sympathetic activity was studied in 25 patients with Parkinson's disease and 68 healthy controls through simultaneous measurement of ejectrodermal variables and blood flow at palmar skin sites during baseline, acoustic stimulation, and patellar tendon taps. As expected, the increase in sympathetic activity during stimulation was followed by transient reduction in skin resistance and an amplitude reduction in pulse plethysmogram. Changes of skin resistance are related to sweat formation. As sweat formation is controlled by cholinergic sympathetic sudomotor nerves measurement of skin resistance changes have been used in humans to provide an indirect measure of sympathetic system activity. The results of this study show that the latency of skin resistance response (SRR) evoked by mechanical stimulation of patellar tendon is greater for parkinsonian compared with the age- matched healthy subjects. Latency is not purely a measure of sympathetic system function but it reflects conduction in a long multineuronal pathway. In addition to this, the ratio of SRR amplitude to skin resistance level(relative skin resistance change in response to acoustic stimulation and tendon taps) were significantly reduced in patients with Parkinson's disease. These findings suggest that the abnormal neuronal transmission observed in Parkinson's disease arises from a changed central/ peripheral81 responsiveness and : "defective rutüi2iatton----of--ş?şnsö-ıy--;4n-put---inr---tti-es?- patients. The autonomic control of cutaneous blood flow in apical regions involve sympathetic adrenerjik vasoconstrictor nerves. It is concluded that the electrical response is a consequence of the vascular changes since there may be a vasoconstriction at sites where electrodermal response is usually recorded. By observing continuous simultaneous records of these two responses and without the necessity of obliterating either by physical or pharmacological means, it is demonstrated in this study that the skin resistance response occur quite independently of the blood flow at palmar skin sites. Mathematical analysis of the response curve of vascular beds show that the pulse plethysmogram declines exponentially with T2 relaxation time during stimulation. In the case of sweat gland activity skin resistance response is an exponential growth curve with Tj time constant. Since the time constant indicates how fast the exponential curve changes( in this case blood volume change and sweat formation) and Ti is significantly smaller than T2 it is concluded SRR occur independently of the blood flow. The mechanism of the abnormal latency and reduced sudomotor activity in Parkinson's disease needs further investigation.