Doku genişlemesine Dimetil Sülfoksid'in etkileri
  1. Tez No: 40655
  2. Yazar: ERHAN ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GALİP K. GÜNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
39 ÖZET Doku genişlemesine DMSO'nun etkilerini araştırmak amacıyla, ratlara yerleştirilen doku genişletici üzerindeki deriye, her şişirmeden önce, bir gruba DMSO, diğer gruba da serum fizyolojik sürüldü. Her şişirmeden hemen sonra intraluminal basınç ölçümü, şişirme sonunda da deri şeritlerinde kopma kuvveti ve hidroksiprolin ölçümü yapıldı. DMSO sürülen grupta, doku genişletici içindeki basınçlar daha düşüktü ancak, istatistiksel olarak anlamlı değildi. Kopma kuvveti ve hidroksiprolin, belirgin bir farklılık göstermedi. Bu sonuçlar, DMSO'nun derinin biyomekanik özelliklerine etkili olmadığım, doku genişlemesini kolaylaştırmadığını göstermektedir. Gelecekte, doku genişlemesinin kolaylaştırılması, genişlemiş dokunun kaynağı ve yara iyileşmesi olaylarının buna etkisi, gerilmiş deride yara iyileşme modeli, yeni araştırmaların konusu olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY In order to investigate the effects of DMSO on tissue expansion, before each inflation, DMSO or normal saline solution was applied to the skin overlaying the tissue expanders implanted in rats. Immediately after each inflation, intraluminal pressures and at the termination of expansion, breaking strength and hydroxyproline of expanded skin strips, were measured. In the DMSO group, pressures in the tissue expander were lower, but this was statistically not significant. Breaking strength and hydroxyproline did not indicate significant alteration. The results in our study show that DMSO did not effect the biomechanical properties of the skin. Enhancement of tissue expansion, the origin of the expanded tissue and the effects of wound healing on this, the wound healing model in expanded skin will be potential subjects for future investigations.