Lokasyon bazlı sosyal ağlarda insan hareketliliğinin modellenmesi
Human movements on location based social networks
  1. Tez No: 406561
  2. Yazar: NİCAT NASİROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Lokasyon Bazlı Sosyal Ağlar (LBSA) mobil internet ağı kullanan milyonlarca insanın dikkatini çekmektedir. İnsanlar akıllı telefonlarda sosyal ağ servislerini kullanarak, ziyaret ettikleri lokasyonları paylaşabilmektedir. LBSA kullanıcılara ziyaret ettikleri mekanlarda bildirim (“check-in”) yapmaya olanak sağlamaktadır. LBSA'da biriken milyonlarla bildirim kullanıcıların zamansal-mekansal açıdan sosyal davranışını öğrenmeye imkan sağlamaktadır. Bu bilgiler kullanılarak, şehirlerdeki önemli lokasyonlar, salgın hastalık yayılma alanları, şehirdeki insan hareketlilik akışı vb öğrenilebilmektedir. Bu tezde amaç kullanıcının tarihsel bildirimlerini inceleyerek geleceğe yönelik tahmin yapmaktır. İnsan hareketliliğini modellemeden önce, LBSA özellikleri ve hakkında temel bilgiler analiz edilmiştir. Sonra 4 yöntem kullanılarak insan hareketliliği modellenmiştir. Tüm modellerde bildirimler önce kategori bazında analiz edilmektedir. Kullanıcının bir sonraki bildirim yapabileceği kategori tahmin edildikten sonra, bu kategoride kullanıcının yapmış olduğu bildirimlere göre, bir sonraki lokasyon tahmin edilmektedir. Son bölümde, tahmin başarılarına göre modeller arasında karşılaştırma yapılmaktadır. Bu tezde, bildirimler Pitman Yor süreçleri denilen Dirichlet dağılımı [16] ile oluşturulan Tarihsel Model yöntemi ile bazda diğer yöntemlere göre daha yüksek başarım sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Location Based Social Networks (LBSN) are attracting the attention of millions of people. People using social network services on smartphones can share the locations they visit. Check-in notices are placed for users around the places they visit, letting them know about the option's availability. LBSN notifications deposited with millions provide unlimited opportunities to understand social behaviors from the user's temporal-spatial activity. By doing so, a city's important locations, problematic/risk areas are being broadcasted and the mobility flow gets known. The aim of this thesis is to predict the future by examining the user's historical statement. Before modeling human mobility, the basic information about LBSN is being analyzed. Then, with the use of four methods, human mobility is being modeled. Before having a prior notice set, all models are analyzed based on their categories. After having user's next check-in category estimated, user's next check-in location is being indicated. Then a comparison is being cared out considering the models' prediction success. In Pitman Yor's Dirichlet titled paper workings [16], the entire process is being analyzed using historical models of distribution based on categories, and thus higher success rates are being assure.