Mikrodalga doku analizi ile meme kanseri teşhisi
Microwave tissue analysis with breast cancer diagnosis
- Tez No: 406564
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞAHİNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Hızla gelişen teknoloji sayesinde sanal ve gerçek ortamda gerçekleşen birçok işlem elektronik olarak saklanmaktadır. Uzmanlar, mevcut problemleri çözmek, kritik kararlar almak veya geleceğe yönelik tahminler yapabilmek için veri tabanlarında saklanan bu verilerden faydalanırlar. Büyük boyuttaki veri yığınları içerisinden ilişki ve kuralların bulunması sürecinde veri madenciliği yöntemleri kullanmaktadırlar. Bu yöntemleri uygulamak için açık kaynak kodlu ve ticari programlar kullanılmaktadır. Açık kaynak kodlu programlara WEKA, ARTool, RapidMiner, KNIME ve R örnek olarak verilmektedir. Ticari programlara örnek ise SPSS Clementine, SPSS, SAS, Angoss, KXEN, SQL Server, MATLAB verilmektedir. Bu çalışmada, öncelikle kanser çeşitlerinden biri olan ve kadınlar arasında en sık görülen Meme Kanseri hakkında kısa bilgi verilerek, Moment Yöntemi yardımı ile göğüsten saçılan elektromagnetik alan sentetik olarak elde edilmiştir. Sonrasında ise bu sentetik verilerden, WEKA programı kullanılarak kanserli dokunun varlığının tahmin ve teşhisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many transactions are stored electronically on the rapidly evolving technology through virtual and real environments. Experts solve the current problems, to take critical decisions stored in the database or to make predictions for the future benefit from these data. In the process and rules in relation to the presence of the large size of data stacks are using data mining techniques. Open source and commercial programs to implement these methods are used. Weka, ARTool, RapidMiner, Knie and R are given examples to open source programs. Examples of the commercial programs are SPSS Clementine, SPSS, SAS, Angoss, KXEN, SQL Server and MATLAB. In this study, one of the first types of cancer and giving brief information about breast cancer is the most common among women, with the help of Moment Method was obtained as a synthetic electromagnetic fields spread from the breast. Later this synthetic data, estimated the existence of cancerous tissue using Weka program and diagnosis is made.