Walkability,the case of Beyoglu(İstiklal Street)
Yürünebi̇li̇rli̇k, Beyoğlu(İsti̇klal Caddesi̇nde)
  1. Tez No: 406587
  2. Yazar: AMİRHOSSEİN ETEMADİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ARABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Son yıllarda, yürünebilirlik kentsel planlamada sıcak bir konu haline gelmiştir. Dünya Genelinde Şehirler yaya ana planları (pedestrian master plans) uyguladıklarını ve inşaatçılar yürünebilir topluluklar geliştirmeye başlıyor. Ama bir yeri yürünebilir yapan nedir? Sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik ve yaşam kalitesi, kent planlama ve kentsel tasarım yazınında genişçe ve derinlemesine tartışılan konulardır. Bu araştırma, öncelikli olarak, yaşanabilirlik yazınının bir parçası olarak yürünebilirlik kavramını incelemektedir. İlk olarak, daha geniş bir kuramsal çerçeveden, 'yaşanabilirlik' kavramı ne anlama geldiğini ve ne tür bileşenlerden oluştuğu sorularına cevap vermeye çalışmaktadır. İkinci olarak, bu terimlerin en önemli bileşenlerinden biri olan, kamusal mekanda 'yürünebilirlik' kavramına odaklanmaktadır. Bir kentsel mekanın 'yürünebilirlik kapasitesi'nin değerlendirilebilmesi için kullanılabilecek ölçütlerini tanımlamaktadır. Bu tezde, yürünebilirlik ölçütleri belirlenirken, özellikle kentsel mekanın tasarım kalitesine doğrudan etki eden yürünebilirlik ölçütlerine öncelik verilmiştir. Bu araştırma, üçüncü olarak, Beyoğlu tarih boyunca politika ve stratejileri sonucu olarak probleme giren Beyoğlu,Istiklal caddesinie odaklanmaktadır. Örnek alan araştırması olarak, Istiklal caddesi'ni, belirlenen yürünebilirlik ölçütleri doğrultusunda, incelemektedir. Bu araştırma, Istiklal caddesi'nin farklı özellikteki mekanlarını yürüme kalitesini incelemektedir ve bu caddenin yürünebilirlik kapasitelerini, problemlerini ve potansiyellerini belirlemektedir. Son olarak, bu tez, hem Istiklal Caddesini'nin yürünebilirlik kapasitesinin artırılmasını sağlayacak, hemde Beyoğlu bölgesinin canlandırılmasına yardımcı olacak, söz konusu kamusal mekanların tasarımlarına yönelik politika ve pratik mekansal düzenlemeler düzeyinde öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, walkability has become a hot topic in urban planning. Cities across the world, are implementing pedestrian master plans, and builders are starting to develop walkable communities. But what is it that makes a place walkable? Sustainability, livability and quality of life have become widely and in-depth discussed issues in the literature of urban planning and design. This study primarily aims to investigate the concept of walkability as a part of the literature on livability. To draw a wider theoretical framework for this study, it first seeks to answer the questions of what the terms of 'livability' means, and what components it constitutes. Then, it focuses on the concept of 'walkability' as one of the major components of these terms and as a measurable notion in urban design. Thus, this research seeks to define the notion of 'walkability' and to identify a set of measures of walkability in public spaces to be used for the assessment of the 'walkability capacity' of urban space. It should be noted that this research particularly tries to use the indicators of walkability which can directly impact on the design quality of urban space. Third, this research focuses on Istikala street, Beyoğlu region at Istanbul city, which has been in the process of deterioration for a while due to various urban policies and strategies. As the case study, it examines Istiklal Street which constitute the major thoroughfares of the touristic city center by using the set of walkability measures. It investigates the walkability quality of different character zones of Istiklal Street and identifies their walkability capacities, problems and potentials. Finally, it suggests the policy and practical solutions on the design of these kind of public spaces that will not only improve the walkability capacity of these streets, but also will be helpful for the revitalization of the Istiklal street.