Yoğun bakımlarda el yıkamaya uyumun mizaç karakter envanteri sonuçlarıyla karşılaştırılması
Comparasi̇on of hand washing compliance wi̇th temperament and character inventory results i̇n intensive care
  1. Tez No: 406608
  2. Yazar: VURAL ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ŞENOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Epidemiyolojik araştırma sonuçlarına göre, hastane enfeksiyonlarında büyük oranda“el yıkama”uyumu yetersiz sağlık personeli sorumludur. El yıkama gereksinimi, özellikle yoğun bakım gibi yüksek riskli ünitelerde daha fazladır. Çünkü buradaki hastalar virulan veya multipl direçli mikroorganizmalar ile daha fazla kolonize veya infektedir.Uyumun arttırılmasını amaçlayan güncel çalışmalarda el hijyenine uyumu engelleyen olası faktörler arasında el yıkama lavabolarına ulaşımın zor olması, yetersiz zaman, cilt irritasyonu, problemin görmezlikten gelinmesi ve kişisel tercih veya alışkanlıklar sayılabilir. Bunun yanında personel azlığı ve birim veya hastane yöneticilerinin el hijyenine verdiği değer de uyum oranlarıyla ilişkili bulunmuştur. El hijyenine uyumun ancak erişkin davranış değişikliği ile sağlanacak olabilmesi fiziksel şartların iyileştirilmesi, eğitim ve kontrollerin belirli bir derecede yeterli olmasına neden olmaktadır. En düşük uyum erkek cinsiyette ve hekimlerde görülmektedir. Bu durum personelin mizaç davranış özellikleri ile açıklanabilmektedir. Kişilik özelliklerini ölçmede günümüzde psikiyatrik yayınlarda en güvenilir yöntem olan“mizaç ve karakter envanteri”, türk toplumuna uyarlanmış, cloninger'in modeline göre kişilik değerlendirmesi sağlayan hem psikiyatrik hasta gruplarında hem de sağlıklı toplumda uygulanabilen kendini değerlendirme ölçeğidir. Bu tez çalışmasında, temmuz-aralık 2014 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi yoğun bakımlarında hizmet veren ve metoda uygun sayıda el yıkama kontrolü verisi bulunan personel dahil edilmiştir. Enfeksiyon kontrol komitesi gözlem kayıtları arasından; TC Sağlık Bakanlığı'nın önerdiği gözlemciler için rehber formatına uygun her bir personele ait en az 50 temas kaydı uygunluk açısından değerlendirilmiştir ve uyum yüzdelik olarak ifade edilmiştir. Çalışmanın içeriği personellere anlatıldıktan sonra katılmayı kabul eden ve onayı alınan personele, 240 sorudan oluşan mizaç karakter envanteri ve sosyodemografik verilerden oluşan kısa anket formunu verilerek doldurmayı kabul eden sağlık personelinin sonuçları veritabanına işlenmiştir. Verilere temel fraksiyonel analizlerin ardından kategorik ve sürekli değişkenler için uygun tek değişkenli analizler ve risk analizi uygulanmıştır. Bu çalışmada en az 50 temas kaydına ulaşılan 60 personel çalışmaya katılmayı kabul etmiştir. Toplam el yıkamaya uyum %30'du. Yaşları ortalama 31,2±7,5 olan personelin %63,3'ü (n=38)'i kadındı. Görev dağılımları sıklık sırasına göre hemşire, temizlik personeli ve doktordu (sırasıyla %56,7 %33,3 %10). Ortalama yoğun bakım görev süreleri 54,6 ±31 aydı. Genç yaşta, istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte el yıkama oranı artmaktaydı. Kadın cinsiyet ve hemşirelerde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde el yıkama uyumu yüksek bulundu. Ölçekte değerlendirilen, dört mizaç boyutu (yenilik arayışı, zarardan kaçınma, ödül bağımlılığı ve sebat etme) ve yetişkinlikte olgunlaştıkları ve üç karakter boyutunda (kendini yönetme, iş birliği yapma ve kendini aşma) yaş, cinsiyet ve görevde anlamlı farklılıklar gözlenmedi. El yıkamaya uyumda da mizaç ve karakter özellikleri benzer dağılımdaydı. Yabancılardan çekinme altbaşlığında çekingen bireylerde el yıkamaya uyum daha iyi olarak bulundu. Ayrıca karakter özelliklerinde akılcı/maddeci bireylerde el yıkamaya uyum manevi kabullenmesi yüksek bireylerden daha iyi olarak bulundu. Ancak her iki parametrenin istatistiksel incelemesinde de anlamlı bir fark gözlenmedi. Sonuç olarak el yıkamaya uyumun arttırılması bir erişkin davranış değişikliği sorunudur. Erişkin davranışını etkileyen mizaç ve karakter özelliklerinin belirlenmesinin el yıkamaya uyumun arttırılması çalışmalarında yol gösterici olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
According to the results of epidemiological research, largely on hospital-acquired infections“hand washing”is responsible for compliance with inadequate health personnel. Hand wash requirements, especially in high-risk units such as intensive care is higher. Because where multiple patients are more virulent or colonized or infected with resistant organisms. Possible factors that prevent compliance with hand hygiene compliance in the current study aimed to increase the difficulty of access to hand-washing sink in, insufficient time, skin irritation, ignoring the problem and include personal preferences or habits. Besides, lack of personnel or hospital administrators and unit values were associated with the given hand hygiene compliance rates. But to ensure compliance with hand hygiene behavior change in adults may be improving the physical conditions of education and cause a certain degree of control is sufficient. Most male sex and low compliance is seen in doctors. This situation can be explained by staff temperament behavioral characteristics. Double nowadays psychiatric publications in measuring the characteristics of the most reliable methods“temperament and character inventory”, Turkish adapted to the society, which provides personality assessment, according to Cloninger's model both in psychiatric patients is a self-rating scale that can be applied in a healthy society. In this study, between July and December 2014 Celal Bayar University Medical Faculty Hospital Hafsa Sultan serving in intensive care and the appropriate number of methods are available, including hand washing data control staff Infection control committee records from observation; The Ministry of Health in accordance with guidelines recommended by the staff of each format observers were evaluated for eligibility and registration at least 50 contacts were expressed as percentage compliance. After explaining the content of the study staff who agreed to participate and approval of imported personnel, 240 of the temperamental character inventory consists of questions and consisting of sociodemographic short questionnaire to giving filling accept health staff results are processed into the database. After analyzing the data of the basic fractional appropriate univariate analysis for categorical and continuous variables and risk analysis was conducted. In this study, 50 agreed to participate in at least 60 staff working in the contact record is reached. Total handwashing compliance was 30%. The average age of the staff is 31.2 ± 7.5 63.3% (n = 38) were women. According to the distribution of tasks in order of frequency nurses, cleaning staff and physicians (33.3% 10% 56.7%, respectively). Average tenure was 54.6 ± 31 months of intensive care. At a young age, hand-washing rates were increased, although not statistically significant. Female gender and nurses were statistically significantly higher in hand-washing compliance. The evaluation of the scale, four temperament dimensions (novelty seeking, harm avoidance, reward dependence and persistence) and in adulthood they mature and three character dimensions of (self-management, to collaborate and self-transcendence), age, gender and dismiss significant differences were observed. In the subheading feel free to wash the hands of strangers shy individuals were found to be better harmony. Also traits in rational / materialist compliance with hand washing individuals were found to be better than the high moral individuals to accept. However, both parameters revealed no statistically significant difference was observed. As a result, to increase compliance with handwashing behavior change is an adult problem. The determination of temperament and character affecting adult behavior to improve compliance with hand washing, we believe to be guiding their work.