Romatoid artritli hastalarda anti-TNF tedavilerinin serum prohepsidin düzeyine etkisi
The effect of anti-TNF therapies on serum prohepcidin level in the patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 406626
  2. Yazar: MÜZEYYEN GÜNAY ÖRKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Romatoloji, Biochemistry, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Romatoid artrit (RA) kronik, sistemik ve otoimmun inflamatuar bir hastalık olması nedeniyle pek çok doku ve organı etkiler. Her ne kadar romatoid artritin etyopatogenezi tam olarak anlaşılamamış olsa da IL-6'nın romatoid artrit patogenezinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Peptid yapısında küçük bir hormon olan hepsidinin sentezi ekstrinsik ve intrinsik demir yüklenmesi, anemi ve hipoksi ile düzenlenir. Ayrıca hepsidin üretimi düzenleyici sitokinler, IL-6 ve inflamasyon ile indüklenir. Çalışmamızda RA'lı hastalarda hastalık aktivite skorlarının, hepsidinin biyoöncülü olan prohepsidin ile ilişkisini ve Anti-TNF tedavilerinin prohepsidin düzeyine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon/Romatoloji polikliniğine Nisan 2014-Mart 2015 tarihleri arasında başvuran ve 2010 ACR/EULAR klasifikasyon kriterlerine göre romatoid artrit tanısı almış olan 18-75 yaş arası 59 hasta ile yaş ve cinsiyet uyumlu 64 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların demografik bilgileri ve hastalığa spesifik karakteristik özellikleri kaydedildi. Hastalık aktivitesini, şiddetini ve özürlülük düzeyini HAQ, VAS, DAS28 ile yaşam kalitesi SF36 ile değerlendirildi. Saat 8.00-10.00 arasında, 8-10 saatlik açlıktan sonra hastalardan ve kontrollerden kan örneği alındı. Prohepsidin düzeylerini ölçmek için enzimle bağlanmış immün sorbent yöntemi (Enzyme-Linked İmmune Sorbent Assay, ELİSA) kullanıldı. Sonuç: Hasta grubunda ve kontrol grubunda prohepsidin düzeyi karşılaştırıldığında hastalarda prohepsidin düzeyi medyan değeri kontrol grubuna göre yüksekti fakat arada istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Çalışmamızın etkinliğine katkı sağlamak için erken dönem ve hiç medikal tedavi almamış olan RA hastalarının değerlendirileceği daha uzun süreli ve daha çok vaka örneklemli çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Background: Rheumatoid arthritis (RA) affects many tissues and organs because of the fact that it is a chronic, systemic and autoimmune inflammatory disease. Although the etiopathogenesis of rheumatoid arthritis is not fully understood, IL-6 has been shown to play an important role in the pathogenesis of rheumatoid arthritis. The synthesis of hepcidin, which is a tiny hormone in the form of peptide, is regulated by extrinsic and intrinsic iron load, anemia, and hypoxia. In addition, cytokines regulating hepcidin production is induced by IL-6 and inflammation. In our study; we aimed to assess the relationship between disease activity scores and the pro hepcidin that is bio precursor of hepcidin in patients with RA and the effect of Anti-TNF therapy on prohepcidin level. Methods: Out of Gaziantep University, Medicine Faculty, Department of Physical Medicine and Rehabilitation visitors from April 2014 to March 2015, 59 patients, aged 18-75, diagnosed as rheumatoid arthritis according to 2010 ACR/EULAR classification criteria and 64 healthy volunteers who were appropriate in terms of age and gender were included in the study. Demographic information about the patients and the characteristic features specific to the illness were recorded. The activity, severity and impairment level of the illness were evaluated through HAQ, VAS, DAS28, and the quality of life through SF36. Between 08.00 and 10:00, after an 8-10 hours fasting, blood samples were taken from the patients and control group. To measure the level of Prohepsidin, Enzyme-Linked İmmune Sorbent Assay, ELİSA was used. Results: When the level of prohepcidin in patient and control groups was compared to each other, prohepcidin median level was higher in patients than in the control group. However, there was no statistically significant difference. To contribute to the effectiveness of our work, it is required to have longer-term and comprehensive studies evaluating RA patients who are early period and have had no medical treatment