İyi diferansiye tiroid kanserlerinde nötrofil lenfosit oranının ilişkisi
Importance of neutrophi̇l / lymphcoyte ratio in well differentiated thyroid cancer
- Tez No: 406627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Giriş: Tiroid kanseri en sık görülen endokrin malignitedir. Tiroid kanserlerini çoğunlukla epitel hücrelerinden oluşan iyi diferansiye alt tipleri olan papiller veya folliküler kanserler oluşturur. Tiroid kanseri inflamasyon ile yakın ilişki gösterir. Amaç: İnflamasyon; tümör gelişimi, ilerleyişi, kliniğin oluşması ve prognozu gibi birçok kanser özeliklerinde kritik rol oynar. Son zamanlarda nötrofil lenfosit oranı (NLO) basit ve geçerli bir sistematik inflamatuar cevap markerı olarak değerlendirilmiştir. Nötrofil lenfosit oranındaki artış malignitelerde prognostik faktördür. Bu çalışmanın amacı, ameliyat öncesi nötrofil / lenfosit oranının prognostik değeri olup olmadığını tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalında 2008-2014 tarihleri arasında iyi diferansiye papiller tiroid kanserleri tanısı ile izlenen 259 erişkin hastanın arşiv dosyaları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların nötrofil ve lenfosit değerleri dosyalarından elde edildi. Nötrofil/lenfosit oranı preoperatif nötrofil miktarının lenfosit miktarına bölünmesi ile elde edildi. Nötrofil/lenfosit oranı ile papiller tiroid kanseri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için istatistiksel analiz değerlendirmesinde SPSS 22.0, Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis ve Dunn çoklu karşılaştırma testleri kullanılmıştır. Bulgular: Artmış nötrofil/lenfosit oranı ile T evrelemesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (p1,644 >2,0906 >1,644 alındığında 1 cm'den büyük papiller tiroid kanserlerini, lenf nodu metastazı ve uzak metastazı öngörme duyarlılıkları sırasıyla %85.4, %73.8, %96 özgüllüğü sırasıyla %46.9, %56.6, %26.9 bulundu. Sonuç: Nötrofil/lenfosit oranı tümörün boyutu, lenf nodu metastazı, uzak metastazı, evresi arttıkça yükselmektedir. Nötfofil/lenfosit oranının tümorün boyutunu, lenf nodu tutulumunu, uzak metastazını ön görebilmemizde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Thyroid cancer is the most common endocrine malignancy. The majority of papillary or follicular cancers well-differentiated subtype derived from follicular epithelial cells. Thyroid cancer also exhibits a close association with inflammation. Aim: Inflammation plays a critical role in many aspects of cancer, including tumor development, progression, clinical presentation, and prognosis. Recently, neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) has emerged as a simple and valid composite marker of systemic inflammatory response the increasing neutrophil/lymphocyte rate is a prognostic factor for malignancy. The aim of this study is to determine whether there is a prognostic value of the pre-operative neutrophil/ lymphocyte ratio. Materials and methods: In this study, archive files of 259 adult cases diagnosed as well differentiated papillary thyroid carcinoma have been evaluated retrospectively in department of endocrinology and metabolic diseases at School of Medicine at Gaziantep University between the years 2008-2014. The neutrophil and lymphocyte values of patients were obtained from their files. The neutrophil/lymphocyte ratio was estimated by the division preoperative neutrophil amounts into the lymphocyte amounts. SPSS 22.0, Kolmogorov Smirnov Test, Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis and Dunn multiple comparisons tests are used in the statistical analyses to exhibit the relationship between the neutrophile/lymphocyte ratio and papillary thyroid carcinoma. Findings: A significant relationship was found between neutrophil/lymphocyte ratio and T staging (p1.644 >2.0906 >1.644 respectively. Results: Neutrophil/lymphocyte ratio was increased with tumor size, lymph node involvement, distant metastasis and TNM stage. Neutrophil/lymphocyte ratio can be useful to predict tumor size, lymph node involvement and distant metastasis.