Tavşanlarda deneysel olarak endotoksin ile oluşturulmuş üveit modelinde intravitreal ve sistemik infliksimab tedavisinin karşılaştırılması
Comparison efficacy of systemic and intravitreal infliximab treatment in endotoxin induced uveitis model
- Tez No: 406764
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, tavşanlarda endotoksin ile oluşturulmuş üveit modelinde sistemik ve intravitreal infliksimab tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlandı. Yöntem: 2-2.5 kg'lık 28 adet Yeni Zelanda albino tavşanı dört gruba eşit olarak bölündü. Grup 1'e intravitreal 0.1 cc salin, grup 2'ye intravitreal 2 µgr/ 0.1 cc lipopolisakkarit, grup 3'e intravitreal 2 µgr/ 0.1 cc lipopolisakkarit ve intravitreal 2mg/ 0.1 cc infliksimab ve grup 4'e intravitreal 2 µgr/ 0.1 cc lipopolisakkarit ve sistemik 5 mg/kg infliksimab uygulandı. Klinik değerlendirme, biyokimyasal analiz (aköz hümör ile vitreusta protein ve TNF-α düzeyleri) ölçümleri ile histopatolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular: Tedavi sonrası klinik üveit skoru Grup 4'te Grup 2'ye göre daha düşük saptanırken, (p=0.006) Grup 3 ile Grup 2 arasında fark izlenmedi (p=0.016). Aköz protein seviyesi kontrol grubuna göre her 3 grupta fazla saptanırken (p0.05). Aköz hümör TNF-α düzeyi Grup 3'te Grup 4'e ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı fazla olarak tespit edildi (p=0.002, p=0.003). Vitreus protein düzeyleri ve TNF-α konsantrasyonları gruplar arasında farklı saptanmadı (p=0.026, p=0.101).
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to compare efficacy of systemic and intravitreal infliximab treatment in an experimental model of endotoxin-induced uveitis. Methods: Twenty-eight white New Zealand rabbits, weighing 2-2.5 kg, equally divided into 4 groups. Group 1 received intravitreal injection of 0.1 cc saline, group 2 received intravitreal injection of 2 µgr/ 0.1 cc lipopolysaccharide (LPS), group 3 received intravitreal injection of 2 µgr/ 0.1 cc lipopolysaccharide (LPS) and 2 mg/0.1 cc infliximab, group 4 received intravitreal injection of 2 µgr/ 0.1 cc lipopolysaccharide (LPS) and intravenous 5 mg/kg infliximab. Clinical, biochemical (protein levels and TNF-α concentrations in aqueous humour and vitreous) and histopathological evaluation were performed. Results: Clinical examination score was lower in group 4 compared with group 2 (p=0.006); but there was no significant difference between group 2 and group 3 (p=0.016). In group 1, aqueous humour protein levels were significantly lower than the other groups (p0.05). In group 3, aqueous humour TNF-α concentration measured significantly higher than group 4 and 1 (respectively p=0.002, p=0.003). In vitreous protein levels and TNF-α concentrations; there were no significant difference within each group (respectively p=0.026, p=0.101).