Anestezi polikliniğine başvuran hastalarda anksiyete düzeyinin ve nedenlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the level and reasons of anxiety for the patients who APPLY to anesthesiology policlinic
  1. Tez No: 406763
  2. Yazar: SİNEM EFRİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ERKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Elektif şartlarda opere edilecek olan hastaların anksiyete düzeylerini, nedenlerini; yaş, eğitim durumu, cinsiyet, medeni durum gibi demografik özelliklerin anksiyete düzeyine etkisini belirlemektir. Gereç-Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği Anestezi Polikliniği'nde, elektif şartlarda operasyon planlanan, 18 yaş üstü 800 yetişkin hasta ankete alındı. American Society of Anesthesiologists (ASA) sınıflamasına göre ASA I ve III grubu, okuma yazma bilen, psikiyatrik ve nörolojik herhangi bir hastalığı olmayan, psikiyatrik ilaç ve kronik alkol kullanmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Toplanan 800 anket formundan tam doldurulmuş olan 700 anket değerlendirmeye alındı. Hastaların ortalama, yaş değerleri 18-83 (40.95±15.68) olarak bulundu. STAI-I skoru 42,3±9,7 (en düşük 21 ve en yüksek 77) olarak bulundu. En yüksek STAI-I değeri 31-50 yaşları arasında olan hastalarda bulundu. Kadın hastaların preoperatif STAI-I değerleri, erkeklerden yüksek bulundu (p < 0.001). Hastaların anestezi öyküsü incelendiğinde 700 hastanın 479'nun daha önce anestezi aldığı ve bu hastaların STAI-I skorlarının sayısal olarak daha önce anestezi öyküsü olmayan hastalara göre daha yüksek olduğu görüldü (43,3 ± 9,4 karşı 41,8 ± 9,7). Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p = 0.056). Bütün hastaların eğitim durumları ile ameliyat sırasında uyanmaktan endişelenenlerin sayısı üniversite mezunlarında anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,002). Anestezi endişe skorları ve cinsiyet arasındaki ilişki incelendiğinde kadınların en fazla ameliyat sonrası ağrıdan ve geride kalan ailesi için endişelendiği görüldü (p=0,000 ve p=0,000). Erkeklerin ise en çok maddi kayıptan endişelendiği görüldü (p=0,101). Sonuç: Elektif operasyon planlanan hastaların preoperatif dönemde anksiyetelerini değerlendirdiğimiz bu çalışmamızda; kadınlarda anksiyete düzeyinin erkeklere göre daha yüksek olduğu görüldü. Çalışmamızda daha önce anestezi almamış olan hastaların anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu, 31-50 yaşları arasındaki grup ve 51 yaş üstü grubun STAI-I değerlerinin daha yüksek olduğunu saptadık. Medeni durum ile preoperatif anksiyete arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Hastalara planlanan operasyon tipleri ile preoperatif anksiyete arasındaki ilişki incelendiğinde anksiyete düzeyinin en düşük göz , en yüksek kadın hastalıkları ve doğum bölümlerinin hastalarında olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effects of demographic factors as age,education, gender, marital status on anxiety level and anxiety levels and reasons of the patients those will be operated electively. Materıal and Methods: 800 patients over 18 years those wil have elective surgery complete the questionnaire at the anesthesia outpatient clinic of Dokuz Eylül Medical School Anesthesiology and Reanimation Department. Patients those were; ASA I and III according to American Society of Anesthesiologists, literate, without neurologic and psychiatric disease, and not using any psychiatric drug and alcohol were included. Results: Of these 800 forms 700 completed forms were evaluated. Average age was 40.95 +-15.68 years (18-83). STAI-I score was 42.3+-9.7 (ranged between 21 and 77). The highest STAI-I value was found in 31-50 age group.