Psöriatik artritte kardiyovasküler morbidite ile inflamasyon arasındaki ilişki
Relationship between kardiovascular morbidity and inflamation in psoriatic arthritis
- Tez No: 406769
- Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ ÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Psöriatik artrit (PsA), eklem destrüksiyonu ve hem lokal hem de sistemik kemik kaybı ile karakterize kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Psoriazis ve PsA'da kardiyovasküler hastalık (KVH), diyabet ve metabolik sendrom sıklığının arttığı bilinmektedir. Bilinen KVH riski taşımayan PsA'lı hastalarda, aterosklerozun erken göstergeleri olan, endotel fonksiyonunda bozulma ve karotis intima-media kalınlığında (KIMK) artışlar gösterilmiştir. KVH'lara yatkınlıktaki artışın psoriazis ve PsA'da ortaya çıkan inflamasyon ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. İnkretin hormonlardan biri olan glukagon benzeri peptit (GLP)-1'in glukoz metabolizması üzerindeki etkileri dışında, anti-inflamatuvar ve anti-aterojenik özelliklerinin de olduğu bilinmektedir. Dolaşımdaki bir glikopeptit olan fetuin-A'nın son yıllarda çok farklı normal ve ateroskleroz ve inflamatuvar süreçler gibi birçok patolojik süreçte rolü olduğu görülmüştür. Bu çalışmada prediyabeti ve diyabeti olmayan PsA hastalarında, aterosklerozu erken saptamada değerli bir yöntem olarak kabul edilen KIMK ve Doppler Ultrasonografi'de aterosklerotik plak varlığı, Total Plak Alanı (TPA) ölçümleri ile serum GLP-1 düzeyleri, fetuin-A, inflamatuvar belirteçler ve hastalık aktivite ölçekleri arasında bir ilişki bulunup bulunmadığı araştırılacaktır. YÖNTEM: CASPAR kriterlerine göre sınıflandırılmış diyabeti olmayan 53 PsA tanılı hasta ve yaş, cinsiyet, VKİ yönünden uyumlu 30 sağlıklı kontrol grubu alınarak sağ ve sol Ana Karotid Arter (AKA)'e ait KIMK ve TPA ölçümleri Doppler Ultrasonografi (USG) B-mode kullanılarak yapıldı. Araştırma grubunda ölçülmüş olan bazal GLP-1, fetuin-A, yüksek duyarlıklı C reaktif Protein (hs-CRP), Eritrosit Sedimentasyon Hızı (ESH), açlık glukozu, total kolesterol (TK), trigliserid (TG), Düşük Dansiteli Lipoprotein (LDL), Yüksek Dansiteli Lipoprotein (HDL) kolesterol değerleri çalışmamızda kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların verileri bilgisayar ortamında Windows uyumlu SPSS v15.0 paket programına yüklendi. BULGULAR: Çalışmaya 53 PsA tanılı hasta, 30 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Psoriatic Arthritis (PsA) is a chronic inflammatory disease that is characterised with joint destruction and bothlocal and systemic bone loss. Cardiovascular disease (CVD), diabetes mellitus (DM) and metabolic syndrom's rate is increased at psoriasis and PsA. In patients with PsA, without risc factors for CVD, is endothelial disfunction and increased karotis intima media thickness(cIMT) shown as early indicators for atherosclerosis. The predisposition to CVD is associated with inflamation in psoriasis and PsA. Glucagon like peptide (GLP)-1, an incretin hormone, except his effects of glucose metabolism, has anti-inflammatory and anti-atherogenic features. It's determined in recent years, that fetuin-A, a sirculating glicopeptide, has many physiological and pathological role, like atherosclerosis and inflammatory process. In this study we aimed to investigate the potential relation between cIMT, total plaque area (TPA), serum GLP-1 levels, inflammatory markers and disease activity indices in PsA paitents, without DM. METHODS: We included 53 nondiabetic PsA patients who fulfilled the CASPAR criteria for PsA and 30 age, sex and Body Mass Index (BMI) matched healthy controls in this study. Disease activity was assessed in the patients by using“Composite Psoriatic Disease Activity Index (CPDAI)”(which assessed five domains of disease: peripheral arthritis, dactylitis, enthesitis, axial involvement and skin findings). cIMT and TPA of right and left Common Carotid Arteria (CCA) are measured with Doppler USG B-Mode. After minimum 8 hours hunger measured GLP-1, fetuin-A, hsCRP, erythrocyte sedimentation rate (ESR), fasting blood glucose (FBG), total cholesterol (TC), triglyseride (TG), low dense lipoprotein (LDL), high dense lipoprotein (HDL) values have been used. Parameters of all cases are loaded in Windows compatible SPSS v 15.0 package program at PC. RESULTS: 53 PsA, 30 healthy controls is included in this study.