Psöriatik artritte fetuin a düzeyi ve hastalık aktivitesi ile olan ilişkisi
Fetuin-a and its association with disease activity in psoriatic arthritis
  1. Tez No: 375156
  2. Yazar: SEVGİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Erken ateroskleroz ve artmış kardiyovasküler hastalık (KV) gelişimi başta romatoid artrit olmak üzere çeşitli romatizmal hastalıklarda tanımlanmıştır. Psöriyatik artrit (PsA) spondiloartropati (SpA) grubu hastalıklar içerisinde yer alan inflamatuar romatizmal bir hastalıktır. Psöriyaziste tanımlanan artmış KV mortalite ve morbiditenin aynı zamanda PsA hastaları için de geçerli olduğu bilinmektedir. Fetuin-A adı verilen dolaşımdaki bir glikoproteinin vasküler kalsifikasyon ve aterosklerozla ilişki gösterdiği bilinmektedir. Bu molekül çeşitli romatizmal hastalıklarda çalışılmış ve hastalık ile ilişkisi araştırılmıştır. Bununla birlikte PsA hastalarında fetuin-A ile ilişkili bir veri elimizde mevcut değildir. Bu çalışmada PsA hastalarında fetuin-A seviyeleri ve hastalık parametreleri ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: CASPAR kriterlerine göre tanı almış 97 diyabetik olmayan PsA hastası ve bu gruba yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 57 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Hastalık aktivitesini değerlendirmek için Composite Psoriatic Disease Activity Index (CPDAI), BASDAI, DAS28-CRP ve PASI skorları kullanıldı. Hastalar ayrıca BASFI, HAQ ve BASMI ile de değerlendirildi. Serum lipidleri, hsCRP, ESH, ve fetuin-A çalışıldı. Kreatinin klirensi hesaplandı. Bulgular: Çalışmada 97 PsA hastası (48 [25-65] yıl, 32E/65K) ve 57 sağlıklı kontrol (43 [31-57] yıl, 24E/33K) yer almaktaydı. Hastalık süresi 4 (0-43) yıldı. Yaş, cinsiyet dağılımı ve vücut kitle indeksi gruplar arasında benzerdi. Fetuin-A seviyeleri sağlıklı kontrollere göre hasta grubunda anlamlı olarak düşüktü (p < 0,05). Alt grup analizinde gerek periferik gerek aksiyel gerekse mikst gruplardaki fetuin-A seviyeleri de sağlıklı kontrollere göre anlamlı oranda düşük bulundu. Öte yandan PsA alt grupları arasında fetuin-A konsantrasyonları bakımından herhangi bir fark mevcut değildi (p > 0,05). Fetuin-A ile CPDAI, PASI, hs-CRP ve ESH arasında anlamlı korelasyonlar mevcuttu (p < 0,05; -0,26, -0,25, -0,3, ve -0,26 sırasıyla). Sonuç: Fetuin-A PsA hastalarında hastalık alt gruplarından bağımsız olarak sağlıklı kontrollere göre düşük tespit edildi. Bu molekülün akut faz ve hastalık aktiviteleri ile olan ilişkisi azalmış fetuin-A seviyelerinden hastalık ilişkili faktörlerin sorumlu olduğunu düşündürtmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Increased risk of cardiovascular (CV) morbidity and mortality has been reported in several rheumatic diseases, particularly in rheumatoid arthritis. Psoriatic arthritis (PsA) is one of the spondyloarthropathies associated with psoriasis. Recent data suggest an increased prevalence of CV disease in patients with PsA similar to that observed in psoriasis. Fetuin-A is a novel biomarker related with vascular calcification and atherosclerosis. In recent years there is a considerable interest regarding fetuin-A and inflammatory diseases. In this study we aimed to investigate the association between fetuin-A concentrations, disease activity and PsA. Methods: 97 non-diabetic PsA patients who fulfilled the CASPAR criteria and 57 age and sex matched healthy controls were included in the study. Disease activity was assessed by using Composite Psoriatic Disease Activity Index (CPDAI). Patients were also evaluated with BASFI, BASDAI, DAS28-CRP, HAQ, PASI scores were calculated. Serum lipids, hsCRP, ESR, and fetuin-A were studied. Creatinine clearance was calculated. Results: There were 97 PsA patients (48 [25-65] years, 32M/65F) and 57 healthy subjects (43 [31-57] years, 24M/33F). Disease duration of the PsA patients was 4 (0-43) years. Age, sex distributions, body mass index was similar between the groups. Fetuin-A concentrations were significantly lower in the patients than in controls (p < 0,05). When the PsA group was divided into peripheric (n=14), axial (n=52) and both peripheric and axial subtypes (n=31) fetuin A remained significantly lower in the each PsA group compared to controls (p < 0,05). On the other hand, there were no differences between the PsA groups regarding fetuin A. There were significant correlations (p < 0,05) between fetuin-A concentrations and CPDAI, PASI, hs-CRP and ESR ( -0,26, -0,25, -0,3, and -0,26 respectively). Conclusion: Fetuin-A levels were significantly down-regulated in PsA patients regardless of the involvement type. Correlations between fetuin-A, acute phase proteins and disease activity indices suggest that inflammation driven mechanisms are responsible from this condition.