2012-2015 yılları arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatri Kliniği'nde izlenen derin anemili olguların incelenmesi
Evaluation of severe anemia in patients hospitalised in Düzce Üniversity Medical Faculty Pediatrics Clinic
  1. Tez No: 406820
  2. Yazar: HATİCE MİNE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN KOCABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Derin anemi dünyadaki önemli sağlık problemlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı Düzce Üniversitesi Çocuk Kliniği'nde izlenen derin anemili olguları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Kliniğinde Ocak 2012-Temmuz 2014 tarihleri arasında derin anemi tanısı ile yatan 119 hasta prospektif olarak incelendi. Derin anemi tanısı konulan olguların yaş, cinsiyet, fizik inceleme ve laboratuar bulguları değerlendirilerek etyolojik nedenler araştırıldı. Derin anemi kriterleri, Dünya Sağlık Örgütü'nün yayınladığı şekilde belirlendi. Bulgular: Toplam 119 olgunun 49 (%41,2)'u erkek, 70 (%58,8)'İ kız. Yaşları 0,25 ile 18 yaş arasında olup ortalama 6,7±6,23 (0,25-17,5) yaştı. Anemili olgular değerlendirildiğinde kız cinsiyette oransal olarak fazla görüldüğü tespit edildi. Derin anemi ayırıcı tanısına göre göre hastalar değerlendirildiğinde; 52 (%43,7)'sinde demir eksikliği anemisi (DEA), 29 (%24,4)'unda kronik hastalık anemisi (KHA), 21 (%17,6)'inde kanama, 5 (%4,2)'inde otoimmun hemolitik anemi, 3 (%2,5)'ünde lösemi, 3 (%2,5)'ünde herediter sferositoz, 1 (%0,8)'inde talasemi major, 1 (%0,8) 'inde sideroblastik anemi, 1 (%0,8)'inde megaloblastik anemi olduğu tespit edildi. 2 (%1,7)'sinin çocukluk çağı geçici eritroblastopenisi tanısı saptandı. Yukarıda değerlendirilen ana tanılara ek olarak, ikincil tanı olarak 14 (%11,8) hastada demir eksikliği anemisi veya demir eksikliği, 8 (%6,7) hastada Vitamin B12 eksikliği, 1 (%0,8) hastada folat eksikliği olduğu saptandı. Tüm vakaların 52 (%43,7)'ünde DEA olduğu ve 27(%51,9)'sinin 5-18 yaş arasında olduğu tespit edildi. Çalışmamızda DEA ve KHA olgularda eritrosit indekslerini inceledik.
Özet (Çeviri)
Objektive: Severe anemia is one of major health problems in the world. The aim of this study was to evaluate cases hospitalized in the Department of Pediatrics, Duzce University Hospital with severe anemia. Material and Method: In this study, we examined 119 patients with severe anemia, were hospitalized between years 2012-2014. Patients with the diagnosis of severe anemia were investigated for etiologic reasons with evaluation according to age, gender, physical examination and laboratory findings. The inclusion criteria were WHO's severe anemia diagnosis criteria for children. Results: Out of 119 patients, 49 (41,2%) were male, 70 (58,8%) were female. Female patients were proportionally more than males. The ages of study group was between 0,25 and 18 years with a mean of 6,7±6,23 years. When all cases were evaluated with respect to definitive diagnosis of anemia; Iron Deficiency Anemia (IDA) in 52 (43,7%), Chronic Disease Anemia (CDA) in 29 (24,4%), bleeding in 21 (17,6 %), otoimmun hemolytic anemia in 5 (4,2%), leukemia in 3 (2,5%), hereditary spherocytosis in 3 (2,5%), transient erytroblastopenia of childhood in 2 (1,7%), megaloblastic anemia in 1 (0,8%), thalassemia major in 1 (0,8%), sideroblastic anemia in 1 (0,8%), were found. It has been determined that, 52 (43,7%) of all cases were with IDA, and 27 (51,9%) of patient group that aged in 5-18 years was with IDA. We examined erythrocyte indexes in cases with IDA and CDA in our study.