2015-2016 yılları arasında Düzce bölgesindeki koroner arter anomali sıklığı
The frequency of coronary artery anomalies in Düzce region between 2015-2016
  1. Tez No: 460030
  2. Yazar: AHMET EGEMEN SAYIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Koroner arter anomalileri konjenitaldir, ancak nispeten azı semptomatiktir. Çoğu anomaliye koroner anjiyografide veya otopside rastalantısal olarak tanı konur (1). KAA' lerin insidansı çeşitli çalışmalarda %0.2 ve %8.4 arasında değişmektedir (2, 3). Koroner arter anomalilerinin yaklaşık %20' si aritmiler, senkop, miyokard enfarktüsü veya ani ölüm gibi hayatı tehdit edici olabilirken, %80' i benigndir (4, 5). Koroner arter anomalileri genç sporcularda en sık ikinci ani kardiyak ölüm nedenidir (6). Bu çalışmada 2015 Ekim ve 2016 Ekim tarihleri arasında kliniğimizde anjiyografileri yapılmış olan 18 yaş üstü 1617 hastanın KAG görüntüleri retrospektif olarak izlendi. Saptanan koroner arter anomaliler Angelini ve Khataminin sistematik anatomik sınıflamasına göre sınıflanarak KAA sıklığı araştırıldı. Çalışmamızda, KAA sıklığı miyokardiyal band dahil %4.51 olarak saptandı. Miyokardiyal band dışlandığında ise sıklık %2.35 olarak bulundu. Saptanan koroner anomaliler sıklık sırasına göre: miyokardiyal bridge %2.16 (n: 35), LMCA yokluğu %0.8 (n: 13), koroner arter fistülü %0.61 (n: 10), Cx' in SaSV' dan çıkışı %0.18 (n: 3), RCA' nın SSV' dan çıkışı %0.12 (n: 2), OM' in LAD' den çıkışı %0.12 (n: 2), woven (örgü) koroner arter %0.12 (n: 2), LMCA' nın SaSV' dan çıkışı %0.06 (n: 1), RCA' nın NcSV' dan çıkışı %0.06 (n: 1), PDA' nın SaSV' dan çıkışı %0.06 (n: 1), tek koroner arter %0.06 (n: 1), dual LAD %0.06 (n: 1), koroner çaprazlaşma %0.06 (n: 1) şeklinde saptandı. Bu oranlar literatürde bildirilen aynı yöntemle yapılmış diğer büyük çalışmaların çoğunda ve Türkiyede aynı yöntemle yapılan çalışmalarda bildirilen koroner arter anomalisi insidansından daha yüksekti. Hastaların %72.6'sı erkek (n:53, yaş ortalaması: 60.37 yıl), %27.39'u kadın (n:20, yaş ortalaması: 56.67 yıl) idi. Genel yaş ortalaması 59.35 yıl idi. Hastaların %23.28' i (n: 17) 50 yaş altında, %76.71' i (n:56) 50 yaş üzerinde idi. Koroner anjiyografi zamanla tüm dünyada kolay ulaşılabilir ve yaygın uygulanan bir tanı testi oldukça, koroner anomalileri daha iyi tanınacaktır; fakat koroner arter anomalilerinin yönetimi konusunda henüz bir konsensus oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
Congenital coronary artery anomalies are present at birth, but relatively few are symptomatic. Most anomalies are encountered as incidental findings during coronary angiography or at autopsy (1). The incidence of CAAs varies, ranging from 0.2% to 8.4%. (2, 3). About 20% of coronary artery anomalies produce life threatening symptoms including arrhythmias, syncope, myocardial infarction, or sudden death while 80% are benign (4, 5). Coronary artery anomalies are the second most common cause of sudden cardiac death (SCD) in young athletes (6). İn this study we retrospectively watched 1617 coronary angiographic digital images of patients 18 years and older from the archives that occured between 2015 October and 2016 October. These anomalies are classified to the scheme that depends to the Angelini and Khatami' s classification of systematic anatomical model and calculated percent of coronary anomalies. The incidence of CAA was 4.51% and 2.35% (n: 73); when myocardial bridges are included and excluded. The subgroup incidences of anomalies by frequency were: myocardial bridge 2.16% (n: 35), absent LMCA (seperate ostia of LAD and Cx) 0.8% (n: 13), coronary fistules 0.61% (n: 10), Cx originating from right coronary sinus 0.18% (n: 3), RCA originating from left coronary sinus 0.12% (n: 2), OM originating form LAD 0.12% (n: 2), woven coronary artery 0.12% (n: 2), LMCA oroginating from right coronary sinus 0.06% (n: 1), RCA originating from non coronary sinus 0.06% (n: 1), PDA originating from right coronary sinus 0.06% (n: 1), single coronary artery 0.06% (n: 1), dual LAD 0.06% (n: 1), crossing coronary 0.06% (n: 1). 72.6% of patients were male (n: 53, average age: 60.37 years), 27.39% were female (n: 20, average age: 56.67 years). 23.28% of the patients (n: 17) were younger than 50 years, 76.71% were over 50 years (n = 56). General age average was 59.35 years. As CAG is an easily accessible and commonly used technique worldwide, the probability of identifying CAAs may increase; but there is no consensus yet on the management of coronary artery anomalies.