Pupilla çapının optik disk optik koherens tomografi ve makula optik koherens tomografi ölçümlerine etkisinin araştırılması
Investigation to the effect of pupil diameter of measure optic disc optical coherence tomography and macula optical coherence tomography
- Tez No: 406840
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 29
Özet
Pupilla irisin ortasında bulunan, hümör aközün arka kamaradan ön kamaraya geçişini sağlayan açıklıktır. Ayrıca göze giren ışık miktarını ayarlayarak odaklanma derinliğini arttırırken sferik ve kromatik aberasyonları önler. Normal pupillanın çapı 2-6 mm olup normal ışıklandırılmış bir odada ortalama 3 mm'dir. İnfantlarda pupilla daha küçük olup 7-8 yaşlarında normal çapına ulaşır, yaşlılarda ise daha küçük olmaya meyillidir. Optik koherens tomografi(OKT), biyolojik doku katmanlarını, mikron düzeyinde yüksek çözünürlükte tomografik kesitler alarak görüntüleyen, yeni bir tıbbi görüntüleme-tanı yöntemidir. Dokulara gönderilen ve farklı doku katmanlarından geri yansıyan ~800 nm dalga boyundaki infrared ışığın yansıma gecikme zamanını ve şiddetini ölçerek, dokuların ve patolojilerinin B-scan ultrasonografiye benzer bir şekilde ama ondan çok daha yüksek çözünürlükte (1-15 mikron (μm)) kesit görüntülerinin alınmasına olanak tanır. Bu çalışmada pupil çapının, spektral domain OKT ile yapılan retina sinir lifi tabakası kalınlığı (RSLT), santral foveal kalınlık (SFK), maküler hacim (MH) ve sinyal gücü (SG) ölçümleri üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçladık. 27 sağlıklı bireyin 54 gözünden pupilla dilatasyonu öncesinde ve %1'lik tropikamid ile yapılan pupilla dilatasyonundan 30 dakika sonra RSTL, SFK, MH ve SG ölçümleri spektral domain OKT ile alındı. Pupilla çapı dilatasyon öncesi ve sonrasında otomatik perimetri ile ölçüldü. Pupilla dilatasyonu öncesi ve sonrasında alınan ortalama RSLT kalınlığı (93.94μ ± 9.6μ ve 94.70μ ±10.2μ), SFK (254.91μ ±20.9μ ve 255.39μ ± 26.17μ), MH (10.12±0.45mm3 ve 10.21±0.47mm3), ve SG (0.60±0.097 ve 0.662±0.091) ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. RSLT kalınlığı, SFK, MH ve SG ölçümleri pupilla çapı tarafından etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
Pupil is the opening that allows the passage of the aqueous humor of the posterior chamber into the anterior chamber. In addition, by adjusting the amount of light entering the eye focuses on increasing the depth prevents the spherical and chromatic aberration. Normal pupil diameter is approximately 2-6 mm and it is 3 mm in a normal lighted room. Infants pupil is smaller than the normal diameter. Pupil reaches the normal diameter of 7-8 years. Pupil is smaller in the elderly population. Optical coherence tomography (OCT) displays biological tissue layers with taking tomographic sections, on micron-level high-resolution. Tissue sent and reflected back 800 nm infrared light reflection delay time in the neck and measure the violence. in a similar way to the B-scan ultrasonography and pathology of tissues but it is much higher resolution (1-15 microns(μm)) allows images to be taken of sections. OCT shows tissue and pathology higher resolution than usg. We aimed to evaluate the effect of pupil size on retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, central foveal thickness (CFT), macular volume (MV) and signal strength (SS) measurements with spectral domain OCT. Fifty four eyes of 27 healthy individuals (16 male, 11 female) underwent RNFL, CFT, MV and SS measurements with spectral domain OCT before and 30 minutes after pupil dilatation with topical tropicamide 1%. Pupil size was measured by automated perimetry before and after pupil dilatation. Mean age of study group was 29.5 ± 6.3 years old. There were no statistically significant difference between mean RNFL thickness (93.94μ ± 9.6μ vs.94.70μ ±10.2μ), CFT (254.91μ ±20.9μ vs.255.39μ ± 26.17μ), MV (10.12±0.45mm3 vs. 10.21±0.47mm3) and SS (0.60±0.097 vs.0.662±0.091) measurements obtained before and after pupil dilatation respectively. RNLF thickness, CFT, MV and SS measurements were not affected by pupil size.