Genç erkek futbolcularda dinamik denge uygulamalarının pliometrik antrenmanlara göre izokinetik kas kuvveti, pozisyon hissi belirleme ve top sürme becerisi üzerine etkisi
The effect of dynamic balance exercises versus plymetric trainings on isokinetic muscle strenght, determination of position sense and dribbling upon young soccer players
  1. Tez No: 406847
  2. Yazar: ATAKAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çalışmamızda stabil ve stabil olmayan zeminlerde uygulanan antrenman programlarının dizde propriyosepsiyon, izokinetik kuvvet, denge, çeviklik ve top sürme becerisi üzerine etkilerini belirlemek hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza stabil olmayan zeminlerde çalışan dinamik denge grubu (DDG), stabil zeminlerde çalışan pliometrik grubu (PG) ile kontrol grubu (KG) olarak her grupta eşit sayıda (n=12) olacak şekilde toplam 36 futbolcu (yaş: 12 ± 0.42; boy: 151 ± 7.98; kilo: 42.35 ± 8.14) katılmıştır. Çalışma gruplarında oyuncular 12 hafta süresince 24 çalışma yapmışlardır. Sporcuların ön-son testlerinde dinamik denge (DD), statik denge (SD), propriyosepsiyon, topla-çeviklik (TPLÇEV), topsuz-çeviklik (TPSZÇEV), zirve tork (PT) ve top sürme becerisi (TSB) ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of training programs ran on stable and unstable grounds upon the proprioception of knee, isokinetic strenght, balance, agility and skill on dribbling. Materials and Methods In this study, the experiment has consisted of three groups; dynamic balance group (DDG) worked on unstable and pliometric group (PG) worked on stable grounds and the control group (KG), consisting of 36 players (age:12±0.42; height:151±7.98; weight:42.35±8.14). Training groups have participated 24 session along 12 weeks. Athletes was measured as both pre-post tests with dynamic balance(DD), static balance(SD), proprioception, agility with-ball(TPLÇEV), agility without-ball(TPSZÇEV), peak torque(PT) and skill on dribbling(TSB).