Fallot tetralojisinde sağ ventrikül çıkım yolu tamir yöntemlerinin ventrikül fonksiyonu üzerine etkileri
The impacts of rvot reconstruction modalities on ventriculer function in patients with tof
- Tez No: 406944
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP BAŞTÜZEL EYİLETEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fallot Tetralojisinde Sağ Ventrikül Çıkış Yolu Tamir Yöntemlerinin Ventrikül Fonksiyonu Üzerine Etkileri Giriş: Sağ ventrikül çıkış yolunun (RVOT) rekonstrüksüyonunda transanüler yama, kapak yorucu cerrahi, homogreft ve ksenogreftle PVR uygulanabilecek cerrahi yöntemlerdir. Amaç: Kliniğimizde 2010-2014 yılları arasında TOF'lu hastalarda uygulanan RVOT tamir yöntemlerinin ventrikül fonksiyonu üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Kliniğimizde 2010-2014 yılları arasında TOF nedeni ile total rekonstrüksiyon uygulanan 70 olgunun dosyaları ve ekokardiyografileri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular ve Sonuçlar: 70 olgunun 53'üne (%75,7) transanüler yama, 4'üne (%5,7) kapak koruyucu cerrahi, 5'ine (%7,1) ksenogreftle PVR, 8'ine (%11,4) homogreftle PVR uygulanmıştır. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, kardiyopulmoner baypas, kros klemp, yoğunbakım ve hastane kalış süreleri, AV tam blok, aritmi, kalıcı pil ihtiyacı, mediastinal kanama, plevral ve perikardial sıvı, enfeksiyon, mortalite olarak fark saptanmamıştır. Transanüler yama uygulanan 28 (%53) hastada adrenalin ihtiyacı olurken diğer gruplarda ihtiyaç olmamıştır (P=0.017). Ksenogreft ve homogreft ile PVR yapılan hastalarda daha az inotrop ihtiyacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Transanular patch, valve sparing surgery, pulmonar valve sparing surgery (PVR) with homograft and xenograft are the surgical modalities for right ventricul outflow tract reconstruction. Objective: To compare the impacts of RVOT reconstruction modalities on ventricular funvtion in patients with TOF between 2010-2014 in our clinic. Methods and Material: The files and echocardiographic examinations of 70 cases to whom performed total reconstruction for TOF between 2010 - 2014 in our center, were studied retrospectively. Results: Transannular patch was performed to 53, valve sparing surgery was performed to 4, PVR with xenograft was perfomed to 5 and with homograft was performed to 8 of 70 patients. There are no significant difference between groups about age, gender, cardiopulmonary bypass and cross clamp times, hospitalization time both in intensive care unit and service, total A-V block, arrhytmias, need for permanent pacemaker, mediastenal bleeding, pleural and pericardial effusions, infections and mortalities. While 28 (53%) of the patients who underwent transannular patch needed to adrenalin, there were no need in other groups (P=0,017). In patients who underwent PVR with xenograft and homograft had less need for inotropic support.