Serbest dalış yapan sporcuların göz muayene bulgularının optik koherens tomografi ve scheimpflug kamera eşliğinde değerlendirilmesi
Evaluating ophthalmologic findings of free diving athletes in company with optic coherence tomography (OCT) and scheimpflug camera
- Tez No: 406945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ TUFAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Serbest dalış yapan sporcuların göz muayene bulgularını optik koherens tomografi (OKT) ve scheimpflug kamera eşliğinde değerlendirmek Gereç-Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Göz Hastalıkları bölümünde Eylül 2014-Kasım 2014 tarihleri arasında profesyonel serbest dalış yapan 30 sporcu (60 göz) ve 30 kişilik kontrol grubu (60 göz) değerlendirilmiştir. Sporcuların ne kadar süredir profesyonel olarak serbest dalış yaptıkları ve maksimum nefes tutma süreleri kaydedilmiştir. Katılımcıların tam göz muayenesi, nonkontakt tonometre (NKT) ile göz içi basınç ölçümü, ultrasonik biometri ile aksiyel uzunluk (al) ölçümleri yapılmıştır. OKT ile santral retina kalınlığı (SRK), santral koroid kalınlığı (SKK), retinal sinir lifi tabakası (RNFL) değerlendirmesi ve gangliyon hücre analizi (GCA) yapılmıştır. Scheimpflug kamera ile iridokorneal açı derecesi, santral kornea kalınlığı ve ön kamara derinliği ölçülmüştür. Sporcular ve kontrol grubundan elde edilen veriler istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Her iki grup 8 kadın ve 22 erkekten oluşmaktaydı. Ortalama yaş sporcularda ve kontrol grubunda sırasıyla 27,0±6,3 (19-46) ve 25,3±5,3 (18-35) olarak bulunmuştur (p>0.05). Antreman süreleri ortalama 7,6±6,0 (2-25) yıl, maksimum nefes tutma süreleri ortalama 4,36±1,63 (2-8,45) dakika olarak saptanmıştır. SRK sporcu grubunda ortalama 253,4±17,05 (217-298) µm, kontrol grubunda 250,46±19,2 (196-296) µm ve SKK sporcu grubunda ortalama 307,21±51,01 (256-358) µm ve kontrol grubunda 329,35±69,49 (207-478) µm bulunmuştur. Gruplar arasında hem SRK hemde SKK açısından anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaulate ophthalmologic findings of free diving athletes in company with optic coherens tomografi (OCT) and scheimpflug camera. Methods: Çanakkale Onsekiz Mart University Research and Training Hospital at Ophthalmology Department between the dates September 2014-November 2014, 30 professional freediving athletes (60 eyes) and 30 subjects control group (60 eyes) were evaulated. The duration of professionally free diving sport and the maximal breath holding time were recorded in the athletes group. Complete ophthalmologic examination, intraocular pressure using noncontact tonometer (NCT) and axial length with ultrasonic biometrics (al) measurements were done in all participants. Central retinal thickness (CRT), central choroidal thickness (CCT), retinal nerve fiber layer (RNFL) and ganglion cell analysis (GCA) were measured by using OCT. Iridocorneal angle, central corneal thickness and anterior chamber depth were evaluated by using scheimpflug camera. The data obtained from athletes and control group compared statistically. Results: Both group consisted of 8 females and 22 males. The average age of athletes and control group was found 27,0±6,3 (19-46) and 25,3±5,3 (18-35) (p>0.05), respectively. Mean age was 27,0±6,3 (19-46) in the athletes group. The mean training duration and maximum breath holding time were detected as 7,6±6,0 (2-25) years and 4,36±1,63 (2-8,45) seconds, respectively. Mean CRT were 253,4±17,05 (217-298) µm in athletes group and 250,46±19,2 (196-296) µm control group. athletes group mean CCT 307,21±51,01 (256-358) µm and control group 329,35±69,49 (207-478) µm were found. There was no difference for both CRT and CCT values between two groups (p>0,05).