Tavşan kafataslarına uygulanan sentetik kemik greftinin iyileşmesinde kanama durdurucu preparatın (ankaferd) ve trombositten zengin fibrinin etkilerinin histolojik ve radyolojik olarak incelenmesi
Histological and radiological evaluation of the effectiveness of blood stopper agent (ankaferd) and platelet-rich fibrin (PRF) on the healing of the synthetic bone graft which used in rabbit calvaria
- Tez No: 406949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KALAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Son yıllarda kemik iyileşme sürelerini kısaltmak için çok çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Bunlar içinde aslen kanama durdurucu olan ve kemik ve yara iyileşmesini artıdığını gösteren öncül çalışmaları bulunan ABS ve son dönemde oldukça fazla kullanılan ve otojen olarak elde edilen çeşitli büyüme faktörleri içeren TZF bulunmaktadır. Yaptığımız literatür taramasında ABS'nin β-TCP ile birlikte kullanıldığını gösteren herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, tavşan kafataslarında oluşturan defektlere yerleştirilen ABS+ β-TCP, TZF+ β-TCP ve sadece β-TCP'nin farklı zaman aralıklarında kemik iyileşmesi üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızda 21 adet iskeletsel gelişimi tamamlanmış Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Hayvanlar rastgele 3 gruba ayrıldı. Her hayvanın kafatasına 9 mm'lik defektler oluşturuldu. Defektlere yalnız β-TCP, TZF ile birlikte β-TCP ve ABS ile birlikte β-TCP uygulandı, bir defekt ise kontrol amaçlı boş bırakıldı. Deney hayvanları 30., 90.,180. günlerde sakrifiye edildi. Hayvanlardan elde edilen örnekler histolojik ve radyolojik olarak incelendi. Verilerin istatistiksel analizleri yapıldı. Analizler sonucunda, hem ABS'nin hem TZF'nin erken dönemde kemik iyileşmesini hızlandırdığı ancak yöntemler arasında anlamlı bir fark olmadığı gözlendi. Bu çalışmanın sonuçları, TZF ve ABS'nin erken dönem yeni kemik oluşum miktarını artırarak kemik iyileşmesine olumlu etki ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, a variety of research is being done to shorten the bone healing period. These are ABS which has preliminary studies that showing increase in bone and wound healing and PRF which is derives autogenously and contains growth factors. In experimental studies, we haven't find any controlled experimental study in literature about ABS and β-TCP combination in different time intervals. The aim of this study is to evaluate the efficiency of ABS+ β-TCP, TZF+ β-TCP and only β-TCP that placed in rabbit calvarial defects on bone healing in different time intervals. In this study 21 mature New Zealand rabbits were used. Animals were divided into three groups. 9 mm four bone defects were created on the rabbit calvaria for each. β-TCP only, combination of ABS+ β-TCP and combination of PRF+ β-TCP was performed to defects. One defect was left empty as a control group. The animals in first group were sacrified after 30 days, second group were sacrified after 90 days, third group were sacrified after 180 days. Histological, radiological and statistical analysis were performed. Analyzes showed that either PRF or ABS accelerate the healing of bone defects in early period, but no significantly difference between groups. The results of this study verified that PRF and ABS increase new bone formation and has a positive effect on early bone healing.