Metabolik sendrom oluşturulan ratlarda yüzme egzersizinin plazma irisin, adropin, insülin, leptin düzeyleri ve lipid parametrelerine etkileri
The effects of swimming exercise on plasma irisin, adropin, insulin, leptin, levels and lipid parameters in rats with metabolic syndrome
  1. Tez No: 406970
  2. Yazar: HALE ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFULLAH HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, ratlarda metabolik sendrom (MetS) oluşumunun ardından uygulanan yüzme egzersizinin plazma irisin, adropin, insülin ve leptin hormonları ile biyokimyasal parametrelere etkilerinin araştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya başlamadan önce canlı ağırlıkları belirlenen 70 adet erkek Wistar Albino ratın 6 tanesi sakrafiye edilerek 0. gün biyokimyasal parametreleri saptandı. Geriye kalan 64 adet rat kontrol ve metabolik sendrom grubu (MetS) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Deneme süresince standart rat yemi ile beslenen ratlardan MetS grubunun içme sularına %20 fruktoz ilavesi yapıldı. Yapılan kontrollerin sonunda ATP III kriterlerine göre (artan glikoz, vücut kitle indeksi, LDL, total kolesterol, trigliserid ile azalan HDL) MetS oluşumu incelendi. MetS oluşumunun ardından, kontrol ve MetS grupları egzersiz yapan ve yapmayan olmak üzere iki alt gruba ayrıldı. Yüzme egzersizi günde 30 dakika süre ile 4 hafta boyunca gerçekleştirildi. Egzersiz programının sonunda tekrar canlı ağırlıkları belirlenen tüm gruplardaki ratlar sakrafiye edilerek, plazma irisin, adropin, insülin ve leptin düzeyleri EIA yöntemi ile serum glikoz, total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid, AST, ALT, GGT ve LDH düzeyleri otoanalizör kullanılarak spektrofotometrik yöntemlerle belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the effects of swimming exercise on plasma insulin, leptin, irisin, adropin levels and biochemical parameters in rats with Metabolic syndrome. 70 male Wistar Albino weighed at the start of the study, 6 of them were euthanized to 0. day biochemical parameters were determined. The remaining 64 rats were divided into 2 groups; control group and the metabolic syndrome (MetS). Control group fed with standard chow diet, MetS group fed with 20% fructose in drinking water. Development of MetS was evaluated according to the criteria of ATP III (increased glucose, body mass index, LDL, total cholesterol, triglyceride and decreased HDL). After the formation of MetS, control and MetS groups were divided into two sub-groups including exercise and non-exercise. Swimming exercise was performed for 30 minutes a day for 4 weeks. After exercise program, the rats in all groups were weighed and euthanized and then their plasma hormone levels were determined by EIA method, their biochemical parameters (glucose, total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, AST, ALT, GGT, LDH levels) were determined by spectrofotometric method.