Türkiye'den ihraç edilen bazı amaryllidaceae familyası bitkilerinin alkaloitleri yönünden incelenmesi
- Tez No: 40716
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
- 58 - a Z E T Türkiye'de 8 cins ile temsil edilen Amarylli- daceae familyası, süs bitkisi olarak yetiştirilen soğanlı bitkileri kapsamaktadır. Soğanlarda Amaryllida- ceae alkaloitleri ismiyle tanınan biyolojik aktif bileşikler bulunmaktadır. Türkiye'de yetişen Amaryllidaceae familyası bitkilerinde bulunan alkaloitler üzerindeki çalışmalarımızın devamı, olarak, ülkemizden ihraç edilen Narcissus tazetta subsp. tazetta, Leucojum aesti- vum, Galanthus ikariae ve G.elwesii'nin soğanlarında bulunan alkaloitleri belirlemek ve bu bitkilerin tıbbi acıdan da değerlendirilmesi amacıyla bir araştırma başlatılmıştır. Bu araştırmanın ilk bölümünü teşkil bu çalışmada, soğanlardaki Likorin miktarları HPLC ile tayin edilmiştir. HPLC analizi C-18 bağlı silika gel kolonda, mobil faz olarak kloroform-metanol karışımının karşıt fazda kullanıldığı sistemde gerçekleştirilmiştir. Liko rin photo-diod array detektörü kullanılarak yapılan taramada 290 nm'de tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 59 SUMMARY The family of Amaryllidaceae is represented by 8 genera in Turkey and this constitutes a large family of very ornamental bulbous plants. The bulbs of these plants are contained biologically active compounds known as Amaryllidaceae alkaloids. As a continuation of our studies on the alkaloids of Amaryllidaceae plants growing in Turkey, this research has been initiated which aims to identify Amaryllidaceae alkaloids from N.tazetta subsp. tazetta Leucojum aestivum, Galanthus ikariae and G.elwesii exported from Turkey, with the ultimate objective of developing them for medicinal application. In the first part as described in this study, lycorine content in the bulbs of these species has been determined by HPLC. HPLC analysis was performed on column packed with C-18 bonded silica gel operated in reversed phase mode, using chloroform-methanol mobil phase. Lycorine was determined at 290 nm using photo- diod-array detector.