Hükümlülerin suç ve kaldıkları cezaevleri türlerine göre ruh sağlıklarının, psikolojik başetme ve psikolojik dayanıklılıklarının incelenmesi
Analysis of prisoners' mental health, ways of coping and psychological resilience investigation in terms of crime and prison type
  1. Tez No: 407186
  2. Yazar: UMUT ÇIVGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜBEYİT GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma ile hükümlülerin ruh sağlığı durumları, sosyal destek algıları, psikolojik başetme ve dayanıklılık süreçleri incelenmek istenmiştir. Ayrıca cinsiyet, suç türü, cezaevi türü, eğitim durumu, geçmiş cezaevi tecrübesi, disiplin cezası, madde kullanım geçmişi ve cezaevindeki ziyaret sıklığı değişkenlerine göre ruh sağlığı, sosyal destek seviyesi, psikolojik başetme yöntemleri ve psikolojik dayanıklılık süreçleri incelenmiştir. Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde bulunan üç tip cezaevinden, toplamda dört yüz doksan dört kadın ve erkek hükümlüden bilgi toplanmıştır. Demografik Bilgi Formu, Belirti Tarama Listesi, Başetme Yolları Ölçeği, Algılanan Çok Yönlü Sosyal Destek Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Yetişkinlikler İçin Dayanıklılık Ölçeği kullanılarak hükümlülerin çalışmaya katılımları sağlanmıştır. Toplanan bilgiler Bağımsız Örneklemler T-testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda cinsiyet, cezaevi türü, suç türü ve diğer değişkenler ile kullanılan ölçüm araçları açısından anlamlı farklılaşmalar bulunmuştur. Güvenlik seviyesi yüksek olan cezaevlerinde kalan hükümlülerin, psikolojik belirti seviyesinin yüksek, algılanan sosyal destek ve dayanıklılık seviyelerinin düşük olduğu görülmüştür. Suç türlerine göre yapılan incelemelerde; psikolojik belirti, sosyal destek, başetme stratejileri açısından suç türlerinin çeşitlilik gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca sosyal destek algısı ile psikolojik belirti, başetme yöntemleri ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş ve sosyal destek algısının hükümler için önemli bir rolünün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine mental health, perceived social support, coping mechanism and resilience of prisoners in terms of gender, type of crime, type of prison, education level, prison experience, discipline, substance use, and frequency of visit. The prisoners who were the participants of this study were four hundred ninety four female and male prisoners from The Campus of İzmir Aliağa Ceza İnfaz Kurumları in three special type prisons. Demographic Information Form, Symptom Check List, Perceived Social Support Scale, Ways of Coping Scale, Beck Depression Inventory, Resilience Scale for Adults were completed by participants. The analyses of Independent Samples T-Tests, ANOVA, Correlations and Regressions were performed to analyze the data of the present study. As a result of the analyses, significant differences were found in the instrument tools current study terms of gender, type of prison, type of crime and other demographic variables. The prisoners staying in high level security prison showed high level psychological symptoms, but low level of perceived social support and resilience. In terms of crime types, there were also significant relations between it was found that there were significant relations between psychological symptoms and coping types, as well as psychological symptoms and resilience. In addition, it was found that there were significant relationships between social support and psychological symptoms, perceived social support and resilience. The findings showed that social support has an important role for prisoners.