Hz. Peygamber'in Ashaba iltifatları
The Prophet Muhammad's complement to Ashaba
  1. Tez No: 407203
  2. Yazar: SÜMEYYE EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ KAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmamızda Hz. Peygamber'in Ashâba iltifatları ve iltifat şekilleri incelenmiştir. İslâm Tarihinde Sahâbe, Hz. Peygamber'in ebedi aleme göç edinceye kadar onunla birlikte olan, onun tebligatını, sözlerini, nasihatlarını işiten, hareketlerini gören emir ve tavsiyelerini dinleyip yerine getiren kişilerdir. Nitekim Hz. Peygamber değişik biçimlerde sahâbîlerine iltifatta bulunmuş, onlara yakınlık göstermiştir. Çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Araştırmanın kaynakları ve metodu hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde de, Hz. Peygamber'in iltifat ettiği bazı erkek sahâbîler ve iltifat şekilleri üzerinde durulmuştur. Aşere-i Mübeşşere başta olmak üzere kendisine daha yakın birçok sahâbîye olan iltifatı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Hz. Peygamber'in iltifat ettiği bazı hanım sahâbîler ve iltifat şekilleri anlatılmıştır. Hz. Peygamber'in başta eşleri ve kızları olmak üzere kendisine daha yakın bazı hanım sahâbîlere karşı göstermiş olduğu nezaket ve iltifatlar belirtilmiştir. Değerlendirme ve sonuç bölümünde ise genel bir çerçeve ortaya konarak Hz. Peygamber'in bazı erkek ve hanım sahâbîlere yaptığı iltifatın değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the prophet Muhammad's compliments and his ways of compliments to his Ashab have been emphasized. In islamic history, Ashab are the people who stay with Muhammad until his death; listen to his words,declarations and advices,see his behaviours and carry out his orders. Indeed The prophet Muhammad complemented his Ashab in different ways. This study consists of prologue and other two parts. In the prologue, the source of research and its methods have been informed. In the first part, the prophet Muhammad's ways of compliments against some of his male Ashab have been emphasized. Being in the first place Aşare-i Mübeşşere, the closest male Ashab of him, the prophet Muhammad's ways of compliments to his male Ashab have been emphasized. In the second part, the prophet Muhammad's ways of compliments against some of his female ashab have been emphasized. Being in the firs place his wifes and doughters, Muhammad's politeness and compliments to his female Ashab have been emphasized. In the evaluation and the coclusion part of the study, the prophet Muhammad's compliments to his male and female ashab have been considerated generally.