İslâm'a davet sürecinde Hz. Peygamber'in eşleri ve konumları
The position of the Prophet's wives during the invitation to Islam
  1. Tez No: 852855
  2. Yazar: BÜŞRA SULTAN HATIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER BAYRAKTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Allah (c.c) tarafından Hz. Peygamber'e (s.a.v) insanları İslâm'a davet etme sorumluluğu verilmiştir. Tebliğ edilen dinin tam manasıyla anlaşılıp uygulanabilmesi için Hz. Peygamber'in hayatının incelikleriyle bilinmesi önem arz etmektedir. Hz. Âişe'nin deyişiyle Hz. Peygamber'in ahlâkının Kur'ân olması, onun yaşantısının insanlar için en güzel örnek olduğunu ifade etmektedir. Hz. Peygamber'in hayatını ve şahsını daha yakından tanımak elbette onun yakınındaki insanların tasvirleriyle olacaktır. Hz. Peygamber'in hal ve tutumlarını, en özel hallerini gözlemleme imkânı bulan eşleri, onun sünnetini ve hadisini ayrıntılarıyla izah edebilecek kimseler olmuşlardır. Eşleri, Hz. Peygamber'in sünnet ve hadisini öğrenip ashâba ve kendilerinden sonra gelen tabiîne aktarma gayretinde olmuşlardır. Bu vesileyle çalışmada ilk olarak Hz. Peygamber'in evlilikleri ve onun hanesinde bulunan eşlerinden bahsedilmiştir. İkinci olarak ise İslâm'ı doğru anlayabilmek ve hayata geçirebilmek için Hz. Peygamber'in dini bilgi ve tecrübesinden istifade eden eşlerinin onun davetine katkıları önem arz etmektedir. Eşleri, davet sürecinde Hz. Peygamber'e verdikleri maddi-manevi desteklerinin yanısıra bazı âyetlerin nâzil olmasına ve bazı hadislerin söylenmesine vesile olmuşlardır. Hz. Peygamber'in vahiy sürecine genel itibariyle şâhitlik eden eşleri, âyetlerin hangi bağlamda nâzil olduğunu veya hadislerin hangi sebeple söylendiğini kavramışlardır. Onlar, Hz. Peygamber'den öğrendikleriyle ve tecrübeleriyle ashâbın soru/sorunlarının cevaplanmasında, âyetlerin tefsir edilmesinde ve bazı hükümlerin açıklanmasında Hz. Peygamber'in davetine katkılarını sunmuşlardır. Ayrıca eşlerinin Hz. Peygamber'den öğrendikleri hadis ve sünnetleri başkalarına öğreterek ve naklederek ortaya koydukları katkıları, dinî hükümlerin anlaşılması açısından önemli bir nokta olmuştur.
Özet (Çeviri)
The duty of conveying the message was sent to the Prophet (saw) and he was given the responsibility of inviting people to Islam by Allah. In order to fully understand and implement the religion preached, it is important to know the details of the Prophet's life. In Hz. Aisha's words, the fact that the Prophet's morality is the Qur'an means that his life is the best example for people. Of course, getting to know the life and personality of the Prophet more closely will be possible through the hadith and sunnah descriptions of people close to him. The wives of the Prophet, who had the opportunity to observe his behavior and attitudes and his most special situations, were the ones who could explain his sunnah and hadith in detail. Their wives made an effort to learn the Sunnah and Hadith of the Prophet and pass them on to the companions and the followers who came after them. On this occasion, the marriages of the Prophet and his wives in his household were first mentioned in the study. Secondly, the contribution of the Prophet's wives, who benefited from their religious knowledge and experience in order to understand Islam correctly and put it into practice, is important. In addition to the material and moral support they gave to the Prophet during the invitation process, his wives were instrumental in the revelation of some verses and the reciting of some hadiths. The Prophet's wives, who witnessed the revelation process in general, understood the context in which the verses were revealed or the reason for which the hadiths were said. With what they learned from the Prophet and their experiences, they contributed to the Prophet's invitation by answering the questions/problems of the companions, interpreting the verses and explaining some provisions. In addition, the contributions of their wives by teaching and transmitting the hadiths and sunnahs they learned from the Prophet to others has been an important point in terms of understanding religious provisions.