Kıymetsiz metal-seramik bağlantısını etkileyen faktörler üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 40722
  2. Yazar: SABİRE DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. BABÜR CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
119 ÖZET 0,5cm çapında, 05cm boyunda örneklerden 40 adet Bondı-Loy, 40 adet Wiron 99 ve 40 adet VVİroloy alaşımından örnekler hazırlandı. Her alaşımdan 8'er örnek ayılırdı. Geriye kalan 32'şer örnek üzerine 5 n kalay kaplandı. Kalay kaplanan örneklerden her alaşımdan 8'er tanesinin dışında kalan 24'er adet örnek argon gazı altında 1000°C'de 30dk tutularak alaşım yüzeyindeki kalay diffuze edildi. Kalay kaplanan ve argon atmosferinde yüzeyden diffuze edilen örneklerden her alaşımdan 8'er tanesi ayırıldı. Geriye kalan örneklerden her alaşımdan 8'er tanesi vakumda ve 8'er tanesi de hava atmosferinde 900*C'de önoksidasyona tabi tutuldu. Seramik pişimine hazır olan deney örneklerinin uç kısmından 0,5cm aşağısına 2cm tavan, 1,5cm taban genişliği ve Q,4cm yüksekliği olan seramik halka, özel silikon kalıpta işlenerek hazırlandı. Örneklerin çekme deneyleri yapıldı. Ayrılma kuvvetleri ile kopma yüzeyleri değerlendirildi. Sonuçlar istatiksel olarak incelendi, Elde edilen bulgulara göre en zayıf bağlanma direk kalay üzerine, en kuvvetli bağlanma da diffüzyon yapılmış ve üzerine direk seramik pişirilmiş gruplarda elde edildi. Aşırı kalayın oksidinin seramiğin yapısını bozduğunu saptadık. Yüzeyde oksîdasyonun kontrol altına alınmasının bağlanmayı arttırdığını gördük. Diffüzyonun argon altında yapılmasının metal seramik bağlantıyı arttırdığı düşüncesindeyiz. Bileşiminde demir olan alaşımlarda, belli koşullarda ve belli yüzdede demir bulunursa, demiroksidin bağlanmayı arttırdığını söyliyebiliriz.120 Genelde kopmanın oksit tabakasında olması, kıymetsiz alaşımlarda bu tabakanın kontrol edilmesini gerektiriyor. Ancak bu tür alaşımlarda oksidasyon, alaşımdaki elementlerin en küçük bîr değerde yüzdelerinin değişmesi sonucu olumlu veya olumsuz yönde artabiliyor. Bu nedenle ideal bir kıymetsiz alaşımın eldesi için dişhekimlerinin metalürjistierle ortak çalışmaları gerektiği inancındayız. Çalışmamıza göre, yüzeydeki oksidasyon hızının, vitrîfikasyon hızına çok yakın; seramik içine metal elementlerinin dîffüzyon hızının da vitrifikasyon hızından küçük olduğu koşullarda metalin seramiğe en kuvvetli bağlarla bağlanacağını söyliyebilirîz. En iyi tutunmanın; Oksidasyon Hızı = Vitrifikasyon Hızı > Dîffüzyon Hızı V-]V2V3 koşullarının sağlandığı durumlarda elde edileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY in this study we decided to investigate the metal ceramic bonding of the treated metal surfaces. Shear test was applîed on the specinıens and the resulfs were statistically analyzed, The weakest bonding was observed on the group that were directly tin plated and the highest metal-ceramic bonding was mainiaîned on the tin diffused group, High tın oxide amount had a hazard effect on the ceramic strucîure. in case of maîntaining controlled amount of oxide layer on the metal surface, high metal ceramic bondîng was evaluated, We concluded that diffusion under the argon atmosphere may lead a high metal-ceramic bond, We assumed that if an alloy contains a specîfic amount of iron in specific conditions, iron oxide enhances the metal-ceramic bonding. Besides, we found out that the oxidation rate of the metal should be almost the sarne as îhe vitrification rate and the diffusion rate of the metalshould be smaller than the vitrifîcation rate in order to obtain highest metal ceramîc bonding. Oxîdaîion rate = Vîtrification rate > Dîffusion rate