Üst küçükazı dişindeki black 5. sınıf kavitenin ve yapılan restorasyonun dişin yapısındaki gerilme dağılımlarına etkisinin üç boyutlu sonlu elemanlar metodu ile araştırılması
- Tez No: 40723
- Danışmanlar: PROF.DR. FATMA KORAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
- 165 8. ÖZET Çalışmamızda; diş strüktüründe gerilmelerin yoğun olduğu bölgelerden biri olan servikal bölgede; gerek kavite preparasyonunun, gerekse çeşitli restorasyonların gerilme dağılımı ve oluşan deplasmanlar yönünden incelenmesi ve bunların kenar bütünlüğünde meydana getirdikleri değişikliklerin saptanması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; 3 boyutlu sonlu elemanlar metodundan (FEM) yararlanılmış ve SAP 90 programı kullanılmıştır. Üst 1. premoların matematik modeli üzerine; oklüzal yüzeye yayılı (Y-1), mezi- alde tek nokta (Y-2) ve lingual tüberkülün mezial eğimine yayılı (Y-3) olmak üzere 475 N'luk max. ısırma kuvveti uygulanmıştır. Matematik modelde servikal bölgede hazırlanan S.sınıf kavite cam iyonomer kaide üzerine yerleştirilen amalgam, mikrodolduruculu kompozit, altın, porselen ve kompozitinleyle ve bu materyallerin dışında da geçici dolgu materyali olarak kullanılan ZOE simanı kullanılarak restore edilmiştir. Sonuçta; ZOE simanının en fazla deplasman gösteren materyal olduğu, bunu iki farklı şekilde yerleştirilmiş cam iyonomer kaide üzerine konan mikrodolduruculu kompozitlerin, amalgam, kompozit, porselen ve altın inleylerin izlediği saptanmıştır. Oluşan gerilmeler yönünden; içi boş bırakılan kavitenin yüksek gerilme değerleri gösterdiği; farklı lokalizasyonlu, eş değerli yükleme tiplerinin servikal bölgede yoğunlaşan gerilmelere neden olduğu ve elastisite modülü birbirine yakın değerdeki restoratif materyal kombinasyonlarında uniform bir gerilme dağılımının meydana geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
166 - 9. SUMMARY A3-dimensional finite element technique (FEM) was used to determine the stress distribution and displacement in a normal maxillar first premolar with and without class V cavity preparation. The effects of different filling materials are also investigated for the stress distribution. FEM analysis of the first upper premolar is performed by using SAP 90 structural application program. A vertical load of 475 N was applied on the occlusal surface from three different locations. The class V cavity was restored with ZOE cement (as a temporary cement), amalgam, microfilled composite resin, porcelain, gold and composite inlays and a glass- ionomer (Ketac-Bond) was used as a base material. According to the results obtained, ZOE cement showed the most displacement in comparison with microfilled composite resins, amalgam, composite, porcelain and gold inlays. In conclusion, cavity preparation to first upper premolar caused higher stresses with respect to tooth having no cavity.