Güneş sistemi ve ötesi: Uzay Bilmecesi' ünitesi için bilişsel yük kuramı ilkelerine göre geliştirilen teknoloji destekli rehber materyallerin etkililiğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of technology supported guided materials based on cognitive load theory principles related to 'solar system and beyond: Space Puzzle' unit
- Tez No: 407694
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇEPNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bu çalışmanın amacı; ilköğretim 7. sınıf“Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi”ünitesi için Bilişsel Yük Kuramı ilkelerine göre geliştirilen teknoloji destekli rehber materyaller ile yapılan öğretimin, öğrencilerin akademik başarılarına, bilişsel yüklenmelerine ve öğretimin verimliliğine etkilerini incelemektir. Çalışmada yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Asıl uygulama Ordu İli Ünye İlçesinde bulunan Anafarta İlköğretim Okulu'nun iki farklı şubesinde bulunan toplam 67 ilköğretim yedinci sınıf öğrencisi ve bir fen ve teknoloji öğretmeni ile birlikte yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Başarı Testi, Hatırlama Testleri, Bilişsel Yük Ölçekleri ve Öğrenci Görüş Anketi kullanılmıştır. Başarı Testi hem grupların denkliğini belirlemek amacıyla ön test, hem de uygulamadan sonra son test olarak kullanılmıştır. Hatırlama Testleri ve Bilişsel Yük Ölçekleri her oturumda uygulanmıştır. Bunun yanında öğrenci görüş anketi, deney grubundaki öğrencilerin hem öğretim yazılımı hem de öğretim tasarımı hakkındaki görüşlerini belirlemede yararlanılmıştır. Nicel veriler; bağımsız t-testi, Mann-Whitney U testi, ANOVA, Kruskal-Wallis H testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, deney ve kontrol grubundaki uzman ve uzman olmayan öğrenciler arasındaki karşılaştırmada Bonferroni ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Bilişsel Yük Kuramı ilkelerine göre geliştirilen rehber materyaller hakkındaki Öğrenci Görüş Anketi analizi ise betimleyici istatistik ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of guide materials based on Cognitive Load Theory principles relate to“Solar System and Beyond: Space Puzzle”unit on 7th students' achievements, cognitive load and instructional efficiency. Semi-experimental researh design was used in this study. Main application is carried out with 67 grade 7 students and 1 science and technology teacher in Anafarta Elementary School in Ünye. Data are obtained with; .Achievement Test, Retention Tests, Cognitive Load Scales and Student Opinion Questionnaire. Achievement Test was used both as a pre test to determine the equivalency of the groups and post test after the application. Retention Tests and Cognitive Load Scales were implemented at each concept learning and sessions during the process. Besides, Student Opinion Questionnare was only used to elicit students' opinions in the experimental group regarding to both the animations and instructional design. The quantitative data analyzed with Independent t-test, Mann-Whitney U, ANOVA and Kruskall-Wallis H. Bonferroni and Mann-Whitnet U tests were used to compare the differences of expert and novice students enrolled in the experimenatl and control groups. Student Opinion Questionnare related to animations and instructional design prepared according to Cognitive Load Theory principles was analyzed by using descriptive statistics.