Muğla ilinde toprak üstü orman biyokütlesinin farklı uzaktan algılama yöntemleriyle belirlenmesi
Estimating above ground forest biomass at Muğla province with different remote sensing methods
- Tez No: 407759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİBULLAH KİRAMİ ÖLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
“Muğla İlinde Toprak Üstü Orman Biyokütlesinin Farklı Uzaktan Algılama Yöntemleriyle Belirlenmesi”başlıklı bu doktora tezi bir Lidar sensörü olan ICESat uydusu üzerindeki GLAS ve optik bir sistem olan LANDSAT uydusu kullanılarak Muğla'da toprak üstü orman biyokütlesinin belirlendiği bir çalışmadır. Çalışmada ilk olarak alanın genel fiziki coğrafya özellikleri üzerinde durulmuştur. Bir sonraki bölümde çalışma alanındaki orman bozunum ve kazanım süreçleri incelenmiştir. 2000 ve 2010 yılları arasında Muğla ilindeki orman örtüsündeki değişimler çalışma alanı için optimize edilmiş LEDAPS DI algoritması ile incelenmiştir. Ele alınan 10 yıllık süre içerisinde Muğla'da yaklaşık 18.410 ha. ormanın bozunduğu, buna karşın 18.239 ha. ormanın geri kazanıldığı ve il sınırları içerisinde toplam orman alanın 383.011 ha. olduğu belirlenmiştir. Son bölümde ise toprak üstü orman biyokütlesi çalışması ile elde edilen bulgular ve sonuçlar yer almaktadır. Araziden elde edilen toprak üstü orman biyokütlesi verileri ile ICESat/GLAS parametreleri ve LANDSAT indeksleri arasındaki ilişkiler çok değişkenli regresyon analizi ile incelenmiştir. Model 1'de ICESat/GLAS parametrelerinin biyokütle ile olan ilişkisi 0.88 R2 bulunmuştur. Model 1'den elde edilen biyokütle verileri ile LANDSAT indeks değerleri arasındaki ilişkinin incelendiği Model 2'deki çok değişkenli regresyon analizi sonucunda bazı LANDSAT parametreleri ile toprak üstü biyokütle arasında 0.73 R2 değerinde bir ilişki elde edilmiştir. Model 2 ile hesaplanan biyokütle yoğunluğu değerleri ile arazi çalışması sırasında kontrol verisi olarak toplanan gerçek biyokütle değerleri arasında yapılan karşılaştırma ise 0.69 R2'lik bir sonuç vermiştir. Sonuç olarak Muğla ilinin ilk toprak üstü biyokütle dağılım haritası üretilmiştir. Çalışma alanının tamamındaki biyokütle yoğunlukları değerlendirildiğinde orman alanlarının büyük çoğunluğunda biyokütle değerlerinin 40-100 t/ha arasında yer aldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation titled“Estimating Above Ground Forest Biomass at Muğla Province with Different Remote Sensing Methods”is a study that estimated the above ground forest biomass using a Lidar sensor on ICESat satellite called GLAS and LANDSAT as an optical system. The study begins with general pyhsical geography charactheristics of the study area. Following chapter is focused on forest disturbance and recovery processes. The change in the forest cover between the years 2000 and 2010 is examined using a modified LEDAPS DI algorithm. It has been detected that 18.410 ha. forest was disturbed while 18.239 ha. forest regrew in aforementioned 10 year interval having a total forest area of 383.011 ha. at Muğla. The last chapter consists of findings and results about abouve ground forest biomass. The relationship between above ground forest biomass data collected on fieldwork and ICESat/GLAS paramaters and LANDSAT indexes has been examined using multiple regression analysis. In Model 1, the statistical relationship between ICESat/GLAS parameters and biomass has been found to have 0.88 R2 value. In Model 2, the statistical relationship between the biomass values obtained from Model 1 and some LANDSAT indexes has been found to have 0.73 R2 value. The comparison between the results of Model 2 and control data collected on fieldwork indicates 0.69 R2. As a result of the study, the very first above ground forest biomass distirbution map of Muğla has been produced. It can be said that the most of the biomass density values in the study area is between 40-100 t/ha.