Eğitim kanalıyla gerçekleşen beşeri sermaye artışlarının ekonomik büyümeye etkisi: OECD örneği
Economic growth impact of realized human capital increase through education: OECD case
  1. Tez No: 407762
  2. Yazar: FATMA CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı eğitim yoluyla gerçekleşen beşeri sermaye değişikliklerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmada beşeri sermaye kavramına ve tarihsel süreç içerisinde beşeri sermayenin kapsamına yer verilmiştir. Bu amaçla, 1985-2014 dönemi yıllık verilerinden hareketle OECD ülkelerinde; ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kademelerinde eğitime yapılan kamu harcamaları ve yine bu eğitim kademelerinde kayıtlı öğrenci sayılarındaki değişiklikler panel veri yöntemiyle sabit ve rassal etkiler analizi gerçekleştirilmiştir. Ampirik analiz sonuçları değerlendirildiğinde, literatürde gerçekleştiği gibi eğitime yapılan kamu harcamalarının ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde anlamlı ve pozitif olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yükseköğretimde ise, sadece kayıtlı öğrenci sayılarının büyümeyi açıklamada anlamlı ve pozitif olduğunu göstermektedir. Çalışmaya OECD'ye üye ülkeler içinden daha yüksek bir kişi başına düşen milli gelir düzeyinde olan G-7 ülkelerini kukla değişken olarak dâhil edildiğinde, analiz sonuçlarının G-7 ülkeleri için sadece ortaöğretim düzeyinde öğrenci sayılarının artışının ekonomik büyümeyi pozitif olarak etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the changes that occur in human capital through education, to examine the impact on economic growth. In the study it is included in the scope of human capital and human capital concept of the historical process. To this end, 1985-2014 period in OECD countries move from annual data; primary, secondary and tertiary levels of public spending on education and also the changes in the number of students enrolled in this training panel data methods fixed and random effects analysis was performed stage. The empirical analysis results are evaluated, the public expenditure on primary and secondary education, as occurred in the literature and concluded that a significant level has been reached positive. The Higher Education(tertiary) shows that only positive and significant growth in the number of students enrolled in a statement. For their work in OECD member countries, we have the G-7 countries with a higher GDP level through included as a dummy variable in this case the analysis results of the G-7 countries, only secondary education of economic growth, the increase in the number of students has been shown to positively affect.