Ön ödemeli konut satış sözleşmeleri
Pre-paid house sales contract
- Tez No: 407761
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KARAKOCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girmesi ile hukuk sistemimize yeni sözleşme türleri dahil olmuştur. Bu sözleşme türlerinden biri de ön ödemeli konut satış sözleşmeleridir. Uygulamada özellikle henüz proje aşamasında olan konutların satış sözleşmelerinde taraf olan tüketicilerin yaşadığı sorunlar dikkate alınarak, tüketicilere bedeli peşin veya taksitle ödendikten sonra satılacak konutlara ilişkin ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ile ilgili ayrıntılı düzenlemeler getirilmiş olup, bu düzenlemelerle tüketicilerin korunması amaçlanmıştır. Ön ödemeli konut satış sözleşmelerinin şekil şartı, satıcının sağlayacağı teminat, konutun teslimi, tüketicinin sözleşmeden cayma ve dönme haklarının ne şekilde kullanılacağı hukuken düzenlenme altına alınmıştır. Bu düzenlemeler uygulamada yaşanan sorunları engelleyecek ve tüketiciler ile satıcıların buluştuğu inşaat sektöründe güven ortamının sağlanmasına hizmet edecektir. Ön ödemeli konut satış sözleşmeleri ile ilgili tüketici hukuku alanındaki düzenlemeler ayrıntılı olmakla birlikte, ayrıca 6502 sayılı Kanun ile düzenlenmemiş konularda genel hükümlerin uygulanması, tüketicilerin ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ilişkin yeterli hukuksal düzenlemelere sahip olduklarının göstergesidir. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde tüketici hukukunun tarihsel gelişimi ve tüketici hukukunun temel kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde ön ödemeli konut satış sözleşmelerine ayrıntılı biçimde yer verildikten sonra, üçüncü bölümde ön ödemeli konut satış sözleşmeleri benzer sözleşmelerle karşılaştırılmış olup daha sonra ön ödemeli konut satış sözleşmelerinin ilişkili olduğu sektörlerin incelenmesi ile çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
New types of contracts had been included in the law system by coming into force on the 28 May 2014 of publication of the 6502 numbered Consumer's Protection Act. One of these contracts are pre-paid house sales contracts. In practice, especially facing problems of the consumers during project stage of the house sales are being considered, the sales contracts of the houses, which will be sold to the consumers after advance payment or installment payment, relevant detailed policies had been regulated. By doing these regulations, the main aim was to protect the consumers. Conditions of types of pre-paid house sales contract, seller's assurance for certain details, delivery of the house, the rights of consumers about cancellation or withdrawal from the contracted agreement and how these rights are being used by consumers are legally determined. These determinations will hinder the problems in practice and these determinations will serve to ensure the secure conditions for both parties in the construction sector. The regulations on Consumer's Act related with pre-paid house sales contracts are very detailed which show that they are sufficient enough regulated, eventhough they haven't enforced enough by 6502 numbered Act implementing the general verdicts. This study has three chapters and in the first chapter, historical development and essential concepts of Consumer's Act have been explained.In the second chapter, we have included very detailed pre-paid house sales contract. Then, in the third chapter, these pre-paid house sales contracts compared with the similar type of contracts. After that, our study has been completed by analysing relevant sectors with the pre-paid house sales contracts.