Türkiye'de medya okuryazarlığı ve öğretim materyalleri 2014 yılı medya okuryazarlığı materyalinin incelenmesi
Media literacy and teaching material in Turkey analysis of 2014 year media literacy material
- Tez No: 407778
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
20. yüzyılda başlayan ve halen devam eden, kitle iletişim araçları ve bireysel kullanılan iletişim araçlarındaki değişimler ve gelişmeler söz konusu bu araçların kullanımını yaygınlaşmıştır. İletişim teknolojilerindeki bu değişim ve gelişimler içerik sorununu da beraberinde getirmiştir. Bu durum“enformasyon”bolluğuna yol açmıştır. Böyle bir ortam, bireyin gerekli enformasyona ulaşarak, bilgi sahibi olabilmesi sorununu beraberinde getirmiştir. Medya, ürünlerinin talep görmesi ve daha çok alıcıya ulaşması için kendine özgü yöntemlerle izleyicisini etkilemeye çalışır. Bu durumda bireyin içinde bulunduğu medya ortamında maruz kaldığı medya mesajlarının farkında olması gerekmektedir. Söz konusu bu farkındalığın oluşmasını ise bireyin“medya okuryazarı”olması ile sağlanabilir. Medya okuryazarlığı gelişmiş ülkelerin birçoğunda resmi izlencede zorunlu ders olarak okutulmaktadır. Türkiye'de Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)'nun 2004 yılında ortaya koyduğu öneri ile medya okuryazarlığı dersi 2006 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'nın onayı ile ortaöğretim okullarında seçmeli ders olarak verilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada Dünya'da ve Türkiye'de medya okuryazarlığının durumu alan yazın taraması yapılarak incelenmiştir. Doküman incelemesi yöntemiyle 2014 yılında basılan“Medya Okuryazarlığı Öğretim Materyali (2014)”nin tekil taraması yapılarak içeriği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes and improvements of mass media and means of individual use which initiated in 20.century and have still been ongoing have popularized the use of them. These changes and improvements in the communication technologies have accompanied the problem of content and caused the abundance of information. Such a situation has revealed the problem of access to the true information of the individuals. The media struggle for increasing the demand of its products and making them reach to more and more receivers with their unique methods. In this situation, one should be aware of the media messages to which they are exposed in the media. Developing such an awareness is provided with the individual's being“media literate”. Media literacy is included into the curricula in most of the developed countries. Media literacy has been offered as a selective course in secondary education schools since 2006 upon the proposal of Radio and Television High Council in 2004, with the approval of Turkish Ministry of National Education in Turkey. In this study, status of media literacy in the world and Turkey is analyzed with literature search. The content of“Media Literacy Teaching Material”published in 2014 is analyzed by the document analysis method with single screening model.