Irak ekonomisi ve Irak – Türkiye ekonomik ilişkileri
Iraqi economy and İraq - Turkey economic relations
- Tez No: 407779
- Danışmanlar: PROF. DR. HAZIM NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Irak, Ortadoğu bölgesinin hem ekonomik hem de siyasi olarak önemli ülkelerinden birisidir. Irak ekonomisinin büyük bir bölümünü petrol gelirleri oluşturmaktadır. İkinci sırada doğalgaz gelmektedir. Fakat artarda gelen savaşlar nedeniyle Irak ekonomisi büyük güç kaybetmiştir. Özellikle 2003 sonra iç karışıklık nedeniyle ekonomisi oldukça bozulan Irak, günümüzde ekonomisini toparlamaya çalışmaktadır. Irak tarım sektörü büyük gelişme göstermiştir. Bunda özellikle sulama olanakları dolayısıyla Fırat ve Dicle nehirlerinin rolü büyüktür. Irak petrolü önemini hiçbir zaman kaybetmemiştir. 2003 yılındaki savaştan sonra her ne kadar alt yapısı zarar görse de yine gelişmektedir. Komşu olmaları dolayısıyla Türkiye – Irak ticari ilişkileri hem hacim olarak çok yüksektir, hem de birbirlerinin ticareti içinde en önemli ülke konumundadırlar. Türkiye'nin ihracatı içinde Irak'a yapılan ihracatın payı büyüktür. Bununla birlikte zaman zaman bölgenin hassasiyeti yüzünden ticari ilişkilerde inişli çıkışlı durumlar gözlenebilmektedir. Ayrıca Türkiye Irak'ta bankacılık sektöründe de etkili olmuştur. Türkiye Irak'ta birçok banka şubesi açarak bu sektörde de var olduğunu göstermiştir. İki ülke arasındaki ithalat ve ihracat önemli ölçüde artmıştır. Türkiye-Irak ortalığı en çok petrol alnında sağlanmaktadır. Irak ekonomisine yardımcı olan bir diğer konuda yatırımlardır. Özellikle yabancı yatırımcıların yoğun katkısı sayesinde büyük çapta gelişmiştir. Yabancı yatırımcılara sağlanan bazı kolaylıklar sayesinde daha da gelişmeyi sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
In terms of economy and politics Iraq is one of the most important countries in middleast. Oil has a great role in Iraq's economy. Natural gas come in the second place. But Iraq's economy lost a lot blood because of the consistently growing war. Iraq is still trying to get her economic power back which was dramatically damaged by civil problems after 2003. Iraq agriculture sector has also improved it self. Whit watering possibilities provided by Fırat and Dicle rivers play a majör rol on that. Iraq's oil never lost its importance. Even though it got damaged during the war in 2003 the oil sector in Iraq still kept growing. Whit the benefit of being neighbors Iraq. Turkey business relations grew large and those two countries became best trade partners to each other. In Turkey's export percentage exports to Iraq takes a big share. There might be some ups and dows because of the politic problems though. Turkey has also been effective on banking sector in Iraq. By opening many new bank branches in Iraq Turkey has shown her existance in this sector too. The export and import between two countries have increased greatly. Turkey- Iraq part nership mostly based on oil sector. Another point that helps Iraq'seconomy to improve is the investments. Especially with the help of foreigner investers this sector has grown in large scale and also keeps growing with the support of the conveniences that were provided for the investers.