A representation of political violence in films: breath: Long live the homeland and future lasts forever
Nefes: Vatan Sağolsun ve Gelecek Uzun Sürer filmlerinde politik şiddetin temsili
- Tez No: 407855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Politik şiddet söyleminin devlet ve etnik gruplar ile olan bağlantısı, bu kavramın iktidar ve özne gibi kavramlarla tekrar tekrar tartışılmasına neden olmaktadır. Politik alanda önemli bir olguya dönüşen bu kavram“kendini savunma”gerekçesi ve iktidarın kendini haklılaştırma çabası içinde meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden şiddetin ucunda kalan taraflar için politik şiddetin nedenlerinin anlaşılması daha zor bir hal almaktadır. Bu açıdan, bu çalışmanın temelinde şideet ve iktidar kavramları arasındaki fark ve özlerine ilişkin bir analiz yapılması amaçlanmış ve aralarındaki bağ politik şiddet kavramıyla ele alınan iki film üzerinden gösterilmeye çalışılmıştır. Politik şiddet olgusunu daha iyi anlayabilmek adına Hannah Arendt, Michel Foucault ve Giorgio Agamben'in düşünceleri ele alınmaktadır. Arendt şiddetin sadece iktidarın bir dışavurumu olmadığını, şiddet kavramını doğru anlamak ve kullanmak için şiddetin özü üzerinde durmanın gerekliliğinden bahsetmektedir. Bu yüzden şiddetin özünü anlamak, toplumun farklı kesimlerini nasıl etkilediğini tartışabilmek açısından önemlidir. Çeşitli nedenlerle toplumdan dışlanan birey ya da topluluklar örneğin azınlıklar ya da farklı inanç, kültür ya da ideolojiye sahip kişiler, çoğunluk ve iktidar tarafından ötekileştirilmektedir. Bu da bireyin yaşadığı kimlik kaybına yani anlamsallık arayışına neden olmaktadır. Elbette ki her anlamsallık arayışı politik şiddet eylemine neden olmaz, bunun asıl nedeni o süreçte benimsenen ideolojinin niteliğidir. Bu açıdan özgürlük savaşçısı olarak gözüken ya da kendini öyle tanımlayan birey, karşılıklı çatışma içerisinde amaçlarından uzaklaşıp, iktidarın tekrar üretilmesine veya farklı alanlara taşınmasına neden olabilmektedir. Bu noktada toplumun politik mücadeleci, kahraman ya da kutsal-kurban diye tanımladığı kişiler ya da karşı şiddetin haklılaştırılması, Michel Foucault'un vurguladığı gibi farklı alanlara dağılmış karmaşık bir iktidar stratejisini görmemize yardımcı olmaktadır. Bu açıdan tezin teorik arka planında iktidar kavramını farklı bir açıdan ele alan Foucault ve Giorgio Agamben önemli bir yer tutmaktadır. Foucault'un da belirttiği gibi iktidar her yere dağılmış durumdadır. İktidarın bir aracı olan iletişim de bu ötekileştirmeye neden olan ayrı bir etkendir. Türk sinemasının Nefes ve Gelecek Uzun Sürer örnekleri şiddetin nedenleri, araçsallaştırıması ve meşrulaştırılması üzerine tartışma imkanı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The notion of political violence has been debated over and over again within the concept of power and subject because of its bond with government and ethnic groups. That concept also become an important subject in political surfaces and constantly being pushed to be legitimized for the sake of the motives of“right to self-defense”and the efforts of“self-justification”of the power. Thus, the reasons of political violence getting even harder to realize for the parties that left on the edges of violence. At the base of this study, the difference between violence and power concepts and their essences were aimed to be analyzed and the relation between them was tried to be shown with two films that were considered with political violence in mind. To better understand political violence, ideas of Hannah Arendt, Michel Foucault and Giorgio Agamben are studied. Arendt states that violence is not merely an expression of political power and that to understand and use the concept of“violence”correctly the essence of violence should be mentioned. Therefore, it is crucial to understand the essence of violence in order to debate the effects of it on different layers of the society. The majority and the power otherize individuals or communities, who are exclusioned from society for various reasons. This otherization turns into a 'quest for significance' -the desire to be somebody-. According to the ideology stimulating the process, the 'quest for significance' could turn to political violence acts or not. People, who are appearing or identifying themselves as freedom fighters, may cause to reproduce the power again and transport it to different areas away from its goal in mutual conflict. At this point, people, who are defined as political fighter, hero or sacred-victim by society or justification of counter violence, help us to understand the complicated strategy of power, which is scattered in different areas as Michel Foucault emphasized. In this respect, Foucault and Giorgio Agamben, who address the notion of power from a different perspective, have an important place in theoretical background of thesis. As stated by Foucault, the power is scattered everywhere. The communication as a medium of the power, is another factor causing the otherization. Two examples of Turkish films, Breath and Future Lasts Forever offers the opportunity to discuss the reasons, the instrumentalization and the legitimization of violence.