The films of Mai Masri as a counterpoint to the dominant representation of Palestinians in Israeli and western media
İsrail ve batı medyalarındaki Filistinlilerin hakim temsiline karşı bir karşılık olarak, Mai Masri'nin filmleri
  1. Tez No: 969935
  2. Yazar: BALQIS ANWER SALEH MUSTAFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Çalışma, seçkin bir Filistinli film yapımcısı olan Mai Masri'nin film çalışmalarının, İsrail ve Batı medyasındaki Filistinlilerin hegemonik temsillerine aykırı alternatif anlatılar sunup sunmadığını inceliyor. Postkolonyal teori, medya çerçeve analizi ve görsel kültür çalışmaları kullanılarak, Filistinli film yapımcılarının siyasi sesi, ulusal kimliği ve tarihsel hafızayı yeniden sahiplenen karşı anlatıları nasıl inşa ettikleri anlaşılmaya çalışılıyor. Vaka çalışmaları, araştırmanın ampirik temelini oluşturuyor. Bu filmler, ana akım söylemsel alanlara hakim olan insanlıktan çıkarıcı ve indirgemeci temsillere yanıt veren sinematik zorluklar olarak inceleniyor. Bu araştırmada ele alınan Mai Masri'nin üç filmi de hakim görsel rejimlere özgün ama birbiriyle bağlantılı zorluklar ortaya koymaktadır. Children of fire , Filistinli çocukların tanıklıkları aracılığıyla Birinci İntifada'yı kayıt altına alarak, çocukları masum kurbanlar olarak değil, politik olarak bilinçli ve duygusal olarak ifade edebilen kişiler olarak temsil etmektedir. Children of Shatila, Beyrut'taki Şatila mülteci kampındaki hayatı Filistinli çocukların gözünden ele alıyor ve savaş ve yerinden edilmenin yaraları arasında dayanıklılıklarını ve hayallerini ortaya koyuyor. Film, çocukluk masumiyetini bir direniş eylemi olarak merkeze alarak insanlıktan çıkaran medya anlatılarına karşı çıkıyor. 3000 Gece, annelik, hapis ile direnişin sembolik yapıları açısından inceleniyor, merkezi figürünün yolculuğu işgal altında daha geniş Filistin dayanıklılık için bir metafor görevi görüyor. Tüm bu filmler, kamerayı gündelik hayatın içine yerleştirerek, Filistinlilerin özneliğini merkeze koyarak, sinemayı hem tarihi tanıklığın hem de kültürel direnişin bir yeri haline getirerek sorgulanan baskın görsel temsiller içeriyor. Araştırma, Mai Masri filmlerinin karşı propaganda olarak rolünün propaganda stratejilerini taklit etmek değil, sömürgeci söylemleri destekleyen epistemik paradigmalara itiraz etmek olduğunu sonucuna varıyor. Ayrıca izleyici alımı, cinsiyete göre hikaye anlatımı ve Filistin görsel anlatılarının dijital yayılımı üzerine ek araştırmalar öneriyor. Bunu yaparak araştırma, temsil politikaları ve çatışma durumlarında ve mülksüzleştirme durumlarında sinemanın kurtarıcı gücü etrafındaki daha geniş tartışmalara katkıda bulunuyor.
Özet (Çeviri)
The study analyzes how Mai Masri, a notable Palestinian filmmaker, challenges Israeli and Western media portrayals of Palestinians. Postcolonial theory, media frame analysis, and visual culture studies are utilized to examine how Palestinian filmmakers define political voice, national identity, and historical memory. Case studies support the findings. These films are analyzed as cinematic reactions to the dehumanizing and reductive representations prevalent in popular discourse. This research examines how the three Mai Masri films subvert visual paradigms in distinct manners. Fire (1990) portrays Palestinian youth as politically aware and emotionally articulate, rather than as the innocent victims of the First Intifada. The children of Shatila demonstrate the resilience and ambitions of Palestinian youth living in the Shatila refugee camp in Beirut after experiencing violence and hiding. The film utilizes youthful naivety to confront cruel media stereotypes. The protagonist's narrative epitomizes Palestinian resilience throughout occupation in '3000 Nights,' illustrating themes of motherhood, imprisonment, and resistance. All these films challenge mainstream visual portrayals by situating the camera in the daily and centering Palestinian subjecthood, making cinema a venue of historical witness and cultural resistance. The research found that Mai Masri's films counterpropaganda by challenging colonial intellectual assumptions. It suggests more study on audience responsiveness, gender storytelling, and Palestinian visual tales online. The research relates to wider discussions about representation, politics, and cinema's redemptive role in conflict and displacement.