Nazofarenks kanserlerinde 10 yıllık tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 40794
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERAY KARAHACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
45 ÖZET 1982 ile 1992 yıllan arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nda tanı anında uzak metastazı saptanmamış ve küratif amaçla radyoterapi yapılan 213 nazofarenks epidermoid karsinomlu olgunun tedaviye olan cevaplarını ve prognostik faktörleri araştırmak amacıyla retrospektif bir çalışma yapıldı. Olguların 158'si (%74.2) erkek ve 55'i (%25.8) kadm olup, erkek/kadın oranı: 2.8/1'di ve yaşlan 10 ile 72 (ortalama: 42.3, median:44.0) arasında değişmekteydi. En sık başvuru semptomu boyunda şişlik (%50.2) olmasına rağmen muayene sonucunda 160 olguda (%75.1) lenf nodu tutulumu saptanmış ve ilk muayenede 34 (%15.9)olguda çeşitli kranyal sinirlerde tutulum tesbit edilmiştir. AJCC TNM evresine göre olguların dağılımı: Evre I %5.10, H %3.70,m %24.4 ve IV %66.6 dır. Nazofarenks bölgesine verilen ortalama doz 65 Gy olup, lenf nodu pozitif olgularda servikal bölgeye ortalama 55 Gy doz verilmiştir. Altmışbir olgunun boost tedavisi radikal eksternal radyoterapi kürünün tamamlanmasından sonra afterloading intrakaviter brakiterapi ile yapılmış ve 65 olguda ise çeşitli kemoterapi protokolleri uygulanmıştır. Lokal-bölgesel rekürrensin %75.3'ü ilk 2 yıl içinde meydana gelmiştir. 5 ve 10 yıllık genel sağkalım %45.0 ve %27.8; aynı yıllar için hastalıksız sağkalım %38.3 ve %25.5 dir.
Özet (Çeviri)
46 Summary This is a retrospective study to evaluate the prognostic factors and the behavior to therapy of 213 cases with epidermoid carcinomas of nasopharynx without distant metastase at the diagnose time, to which radiotherapy was applied to cure, from 1982 to 1992, at Radiation Oncology Department of Ankara University. One hundred fifty eight (74.2%) of all cases were male and 55 (25.8%) were female, the rate of male to female was 2.8/1 and their age distribution was between 10 to 72 years (mean value 42.3, median value 44). Although the most common complaint was neck mass, some disease to cervical lymph nodes was observed in 160 (75.1%) and some cranial nerve involvement, in the first physical examination, was also observed in 34(15.9%). According to AJCC TNM staging; distribution of each stage was following: 5.1%, Stage 1; 3.7%, Stage II; 24.4%, Stage III and 66.6%, Stage IV. rITie mean dose to nasophrynx was 65 Gy and it was 55 Gy for the case with lymph node involvement. Boost therapy to 61 afterloading intracaviter brachiotherapy after completion of the first course of radical external radiotherapy and various chemotherapy protocols were used for 65 cases. 75.3% of all local recurrence occurred in the first two years of the radiotherapy. For 5 and 10 years overall survival rate was 45.0% and 27.8%, respectively and free-disease survival 38.3% and 25.5%, respectively.