Ratlarda karaciğer iskemi/reperfüzyon hasarında Escin'in koruyucu etkisinin incelenmesi
- Tez No: 408152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA UĞUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada karaciğer iskemi reperfüzyonun (İR) neden olduğu hasarın, birtakım biyokimyasal ve histopatolojik parametreler üzerinden değerlendirilmesi ve escin uygulamasının bu parametrelerde oluşabilecek değişikliklere etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu amaçla Wistar Albino türü erkek sıçanlarda, karaciğer dokusunda portal ven, hepatik arter ve safra yollarına 45 dakika iskemi, hemen sonrasında 60 dakika reperfüzyon uygulandı. Gruplardan birine iskemiden 30 dakika önce, başka bir gruba reperfüzyondan 30 dakika önce escin intraperitonel olarak verildi. Deney sonunda hayvanlar dekapite edilerek kan ve doku örnekleri alındı. Bulgular: Karaciğer fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla serumda aspartataminotransaminaz (AST), alaninaminotransaminaz (ALT) ve laktat dehidrogenaz (LDH) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri ölçüldü. Karaciğer doku örneklerinde katalaz, süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon (GSH) düzeyleri ölçüldü. Alınan karaciğer doku örnekleri Hemotoksilen Eosin ile boyandıktan sonra ışık mikroskopunda histopatolojik olarak incelendi. Serumda ölçülen MDA değerlerinde İR sonucunda artış gözlenirken, escin verilen gruplarda bu parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde düşüş sağlanmıştır. AST ALT VE LDH değerlerinde İR grubu ile escin verilen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmamakla birlikte escin verilen gruplarda bu değerler daha düşük izlendi.İR gruplarında doku düzeyindeki katalaz ,SOD ve GSH değerlerinde azalma gözlenmiştir. Escin verilen gruplarda ise antioksidan değerlerinde İR gruplarına göre artış gözlenmiştir, bu artış katalaz ve SOD için istatistiksel olarak anlamlıydı. Histopatolojik olarak İR hasarının göstergesi olan hepatosellüler seviyedeki hasar, escin uygulaması ile anlamlı oranda azalma göstermiştir. Sonuç: Bu çalışmanın sonucuna dayanarak, escin tedavisinin karaciğerde İR olayları sonucu oluşabilecek serbest radikal aracılı hasarı önleyerek, morbidite ve mortaliteyi azaltabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Escine aims of escine current study was to assess escine hepatic ischemia reperfusion (IR)- injury by using certain biochemical and histopaescinological parameters and to explore escine effects of escin administration on escinese study parameters. Materials and Meescinod: For escinis purpose, a 45-minute ischemia period followed by a 60-minute reperfusion period immediately following escine ischemia period were applied to portal vein, hepatic artery, and bile ducts in escine hepatic tissue of male Wistar Albino rats. Escin was administered 30 minutes before escine ischemia in one of escine groups, and 30 minutes before escine reperfusion in escine oesciner. Escine animals were anesescinetized and decapitated and blood and tissue samples were taken at escine end of escine experiment. Results: Serum aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), lactate dehydrogenase (LDH), and malondialdehyde (MDA) levels were measured. Catalase, superoxide dismutase (SOD), and glutaescinion (GSH) levels were measured from escine hepatic tissue samples. Escine hepatic tissue samples were stained wiescin hematoxylin Eosin stain and histopaescinologically examined under light microscope. IR caused an increase in serum MDS level, which was significantly reduced by escine administration of escin. Alescinough escinere were no significant differences in escine IR and aescin groups wiescin respect to AST, ALT, and LDH levels, escinese parameters were lower in escine aescin group. IR groups experienced a reduction in tissue catalase, SOD, and GSH levels. In escine escin administered groups, on escine oesciner hand, antioxidant levels showed an increase compared to escinose in escine IR groups; of escinese, escine increases in SOD and catalase were statistically significant. Escine injury at escine hepatocellular level, which was an histopaescinological indicator of IR injury, was significantly reduced by escin administration. Conclusion: Escine results of escine current study suggest escinat aescin treatment may reduce mortality and morbidity by preventing free radical-mediated injury escinat may occur as a result of IR events in liver.