Parkinson hastalığında oksidatif stres ve melatonin düzeyleri
In Parkinson's disease oxidative stress and melatonin levels
- Tez No: 408162
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNANÇ TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Parkinson hastalığı, kesin tedavisi olmayan, motor ve non-motor semptomlarla karakterize, sinsi başlangıçlı progressif nörodejeneratif bir hastalıktır.Yapılan çalışmalarda pek çok nörodejeneratif hastalığın etiyolojisinde serbest radikal oluşumunun önemli rolü olduğuna ilişkin bilgiler mevcuttur. Melatonin (N-asetil-5-metoksitriptamin) epifiz bezi tarafından salgılanan doğal bir hormondur. Melatoninin farklı organ ve dokularda doğrudan serbest radikal yakalayıcı ve antioksidan etkiye sahip olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Melatonin doğrudan radikal yakalayıcı etkisini,en çok hidroksil radikali üzerinde göstermektedir. Bu çalışmada Parkinson hastalığında melatonin ve oksidatif stres belirteçlerinin düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Bunun için Parkinson tanısı almış 19 hastadan ve 19 nörodejeneratif hastalığı olmayan sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Parkinson hasta grubunda Hoehn&Yahr (H&Y) değerlendirme skalaları ile hastalık klinik olarak derecelendirilmiştir. Bireylerden sabah 10:00'da ve akşam 22:00'de kan örnekleri alınarak elde edilen serumda Süperoksit Dismutaz(SOD) ve Glutatyon Peroksidaz(GSH-Px) enzim aktiviteleri, Malondialdehid(MDA) düzeyleri spektrofotometrik olarak, melatonin düzeyleri ELİSA yöntemiyle incelenmiştir. Nonparametrik-Wilcoxon testi sonuçlarına göre ise göre; Hasta grubu melatonin değerleri sabah ve akşam gruplarında karşılaştırıldığında; sabah grubunda akşama göre artış gözlenmiştir. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Hasta grubu sabah ve akşam gruplarında mda değerlerinde azalış, gsh-px değerlerinde ve sod değerlerinde artış gözlenmiştir. Kontrol grubunda sabah ve akşam mda, gsh-px ve sod değerlerinde artış gözlenmiştir. Kontrol grubu gsh-px değerleri sabah ve akşam gruplarında karşılaştırıldığında; sabah grubunda akşama göre artış gözlenmiştir. Fakat bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05)
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease, with no definitive treatment, is characterized by motor and non-motor symptoms is insidious progressive neurodegenerative disease. The studies available information regarding the important role of many neurodegenerative diseases, the etiology of free radical formation. Melatonin (N-acetyl-5-methoxytryptamine) is a natural hormone secreted by the pineal gland. In different organs and tissues of melatonin it has been shown by direct free radical scavenger, and studies to have antioxidant activity. Melatonin directly radical scavenger effect, shows on the hydroxyl radical. This study aimed to investigate the relationship between melatonin and levels of oxidative stress in Parkinson's disease. 19 patients had been diagnosed with Parkinson's for it, and 19 healthy individuals were included in non-neurodegenerative disease study. Parkinson's patients in the Hoehn & Yahr (H & Y) is rated as a clinical disease assessment scales. Morning from individuals 10: 00 and evening 22: 00 obtained blood samples of serum superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH-Px) enzyme activities, malondialdehyde (MDA) levels by spectrophotometry, melatonin levels were measured by ELISA method. According to the non-parametric Wilcoxon test results-based; The patient group compared to the group of morning and evening melatonin levels; In the morning compared to the evening group it was observed. This increase was statistically significant (p 0.05). The patient group in the morning and evening groups m decrease in value, the increase in the value of GSH-Px and SOD values were observed. Does the control group in the morning and in the evening, the increase in GSH-Px and SOD values were observed. Compared to the control group GSH-Px valuesmorning and evening group; In the morning compared to the evening group it was observed. However, this increase was not statistically significant (p> 0.05).