Postürün stabilite ve mobiliteye etkisi
The effect of posture on stability and mobility
  1. Tez No: 408163
  2. Yazar: METİN CAN KALAYCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı postürün stabiliteye ve mobiliteye olan etkisini araştırmaktı. Bu amaçla; araştırmanın çalışma gurubunu; araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen, yaşları 21.6 ± 2.4 yıl, ağırlıkları 62.1 ± 10.1 kilogram, boy uzunlukları 167.4 ± 8.4 santimetre ve vücut kitle indeksleri 22.1 ± 2.6 kg/m2 olan 112 kadın ve 101 erkek olmak üzere toplam 213 sedanter üniversite öğrencisi oluşturdu. Çalışma gurubunun boy uzunluğu ve ağırlık ölçümleri yapıldıktan sonra, New York Postür Analiz Yöntemi ile postür analizi yapıldı ve İşlevsel Hareket Şablonu (FMS) Testi ile de stabilite ve mobilite düzeyleri belirlendi. İstatistiki analiz SPSS 15.0 for Windows paket programında yapıldı. Ölçüm sonuçlarının aritmetik ortalaması, standart sapmaları, en düşük ve en yüksek değerleri tespit edildi. Postür ile stabilite ve mobilitenin ilişkisi Pearson Korelâsyonu ile test edilirken; Postürün stabilite ve mobiliteyi ne kadar etkilediği ise basit doğrusal regresyon modeli ile açıklandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determined the effect of posture on stability and mobility. In this purpose; 213 sedantary university students who are their gender 112 female and 101 male, their age 21.6 ± 2.4 year, their body weight 62.1 ± 10.1kg, their height 167.4 ± 8.4 cm, and their body mass index 22.1 ± 2.6 kg/m2 participated in this study voluntarly. After the works groups' body height and weight measurements were determined, posture analysis was performed through New York State Posture Test and the lewel of stability and mobility was measured by way of Functional Movement Screen. Statistical analysis was made in SPSS 15.0 packed programmes for Windows. Data from the measured of arithmetic means, Standard deviation, lowest and highest values were found. Relationship between posture and stability and mobility was testted by Pearson's correlation and the effect of posture on stability and mobility was explained with simple linear regression model.