Eğitimin primer konstipasyonlu hastalarda konstipasyon ciddiyeti ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of training on patients with primary constipation regarding constipation severity and quality of life
  1. Tez No: 408232
  2. Yazar: MEHMET HAYRULLAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP PARLAR KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırma Roma III kriterlerine göre primer konstipasyon tanısı konan hastalara verilen hemşirelik eğitiminin hastaların konstipasyon şiddetine ve yaşam kalitesine etkisini incelemek ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneri getirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma; Nisan-Ekim 2014 tarihleri arasında Gaziantep ilinde bulunan bir devlet hastanesinin gastroenteroloji polikliniğinde tedavi takibi yapılan ve rastlantısal yöntem ile seçilen 40 müdahale ve 40 kontrol olmak üzere toplam 80 konstipasyonlu bireyle yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak; Kabızlık Anketi (KA), Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği (KCÖ), Konstipasyon Yaşam Kalitesi Ölçeği (KYKÖ) ve Vizüel Analog Skalası (VAS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to examine the impact of nursing training on constipation severity and quality of life given to the patients diagnosed with primary constipation according to Rome III criteria and to make suggestions in accordance with the results obtained. The research is done on randomly selected, an experimental group of 40 and a control group of 40, a group of 80 total individuals with constipation in the treatment and follow-up process in a gastroenterology outpatient clinic of a public hospital located in the province of Gaziantep between April and October 2014. As data collection tools Constipation Questionnaire (CQ), Constipation Severity Scoring (CSS), Constipation Quality of Life Questionnaire (CQLQ) and Visual Analogue Scale (VAS) were used.