Sokakta yaşayan madde bağımlısı çocuklarda öfke ve saldırganlık düzeyi
Anger and aggression levels of homeless children with substance addiction
  1. Tez No: 408233
  2. Yazar: VEYSEL KAPLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DÖNDÜ ÇUHADAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırma sokakta yaşayan madde bağımlısı çocuklarda öfke ve saldırganlık düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Ekim 2013-Mart 2014 tarihleri arasında 103 sokakta yaşayan ve madde kullanan çocukla yapılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; birey tanıtım formu,“Saldırganlık Ölçeği (SÖ)”,“Sürekli Öfke ve Öfke Tarz Ölçeği (SÖÖTÖ)”,“Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ)”kullanılmıştır. Çocukların %67'sinin aileyle olan anlaşmazlıklardan dolayı sokakta kalmayı tercih ettikleri, %35'inin sokakta kaldığı süre içinde şiddete maruz kaldıkları, %70.9'unun madde etkisi altında kendine zarar verdiği, %69.9'unun madde kullanımı nedeniyle yasal sorun yaşadığı belirlenmiştir. Çocukların SÖ toplam puanı 146.78±25.91, SÖÖTÖ, sürekli öfke alt ölçeğinin puan ortalaması 31.05±9.00 iken, öfke içe vurum alt ölçeğinin 19.02±4.55, öfke dışa vurum alt ölçeğinin 23.04±6.19 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The descriptive study was carried to determine the anger and aggression levels of substance addicted children who live in the streets. The study was carried out on 103 street children with substance addiction during October 2013-March 2014. Personal information form,“Aggression Scale (AS)”,“State Trait Anger Expression Inventory (STAXI)”,“Addiction Profile Index (BAPI)”were used as data acquisition tools in the study. It was determined that 67% of the children prefer to live in the streets due to conflicts with the family, 35% have been subject to violence during their time on the streets, 70.9% harm themselves under the effect of the addictive substance and that 69.9% have experienced legal problems due to substance use. The aggression scale total score of the children was 146.78±25.91, the average of the trait-anger sub-scale of the STAXI was 31.05±9.00, the average anger-in subscale score was 19.02±4.55, the average anger-out subscale score was 23.04±6.19.