Farklı lazer tiplerinin dentinin kırılma direnci üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Evaluating the effect of different laser types on dentin fracture resistance
- Tez No: 408282
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu invitro çalışmanın amacı, kök kanalı şekillendirme işlemi sonrasında, geleneksel son yıkama protokülüne ek olarak kullanılan Diod, Nd:YAG ve Er:YAG gibi farklı lazer tiplerinin, dentin kırılma direnci üzerindeki etkilerinin, çekilmiş insan dişleri üzerinde, kırılma deneyi yöntemiyle değerlendirilmesidir. Çalışmamızda, 90 adet çekilmiş insan üst çene kesici dişi kullanılmıştır. Dişlerin kök kanalları Revo-S döner alet sistemi kullanılarak şekillendirilmiştir. Her aletten sonra %2.5 NaOCl ile yıkama yapılmıştır. Şekillendirme sonrasında, son yıkama işlemi, sırasıyla %2.5 NaOCl, %17 EDTA ve %2.5 NaOCl kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Dişler her birinde 15 diş bulunan üç deney ve üç kontrol grubuna ayrılmıştır, Grup 1'de Diod lazer, grup 2'de Nd:YAG lazer, grup 3'te Er:YAG lazer uygulanmış ve kök kanalları AH Plus ve RevoS AS40 GP kullanılarak tek kon tekniğiyle doldurulmuştur 1. Kontrol grubunda lazer uygulaması yapılmaksızın, 1., 2. ve 3. gruptaki aynı işlemler yapılmıştır. 2. Kontrol grubunda; kök kanalı şekillendirilmiş ancak doldurulmamış, 3.negatif Kontrol grubunda ise; kök kanallarına hiçbir işlem uygulanmamıştır. Dişler akrilik bloklara alınarak, Autograph Universal Test Cihazı ile kırılma deneyi yapılmıştır. Kuvvet köklere paralel olarak kök kanal ağzına 1 mm/sn hızla dikey yönde uygulanmıştır. Dişlerin kırıldıkları andaki kuvvet değerleri Newton cinsinden kaydedilmiştir. Sonuç olarak Diod lazer, Nd:YAG lazer, Er:YAG lazer uygulanan gruplar ile lazer uygulamaksızın doldurulmuş 1.Kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. (p>0.05). Kök kanalları şekillendirilmiş ancak doldurulmamış olan 2.Kontrol grubunda ise kırılma direncinin; Er:YAG lazer ve Negatif Kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this in-vitro study is to evaluate the impact of using different laser types such as Diode, Nd:YAG, Er:YAG combined with traditional irrigation protocol following instrumentation, on dentin fracture resistance, with the assistance of fracture testing methods. In this study, 90 human maxillary incisors were used. The instrumentation of the roots were performed using Revo-S rotary system. Roots were irrigated with NaOCl (2.5%) after each used instrument and final irrigation was performed using NaOCl (2.5%), EDTA (17%) and NaOCl (2.5%), respectively. Teeth were divided into 3 experimental and 3 control groups, all including 15 examples; Group 1 had Diode, Group 2 had Nd:YAG, and Group 3 had Er:YAG laser performed on them and obturated using AH Plus sealer and RevoS AS40 GP. 1. Control group were obturated just as in the experimental groups without laser application. 2. Control group were instrumented but not obturated, 3. Negative Control group; had no procedure performed on them at all. All the examples were fixed in acrylic blocks and had fracture tests performed on them using Autograph Universal Testing Machine. The value of the force at the moment of fracture was recorded in Newtons. This study concludes that the difference between Diode, Nd:YAG, Er:YAG laser applications and 1. Control group was not significant (p>0.05). Dentin fracture resistance was significantly lower on 2.