Er:YAG lazerin farklı atım süreleriyle uygulanmasının etch&rinse adeziv sistemi ile kullanılan bir kompozitin mine ve dentine mikro gerilim bağlanma dayanıklılığı üzerine etkisi
Micro tensile bond strength of an etch&rinse adhesive to enamel and dentin after Er:YAG laser treatment with different pulse durations
  1. Tez No: 248250
  2. Yazar: ESRA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL GÜRGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı Er:YAG (Fidelis III/Fotona) lazerin farklı atım süreleriyle uygulanmasının ardından, etch&rinse adeziv sistemi ile birlikte kullanılan bir nano-kompozitin (XP Bond 2/Dentsply) mine ve dentine mikro gerilim bağlanma dayanıklılığının değerlendirilmesidir. Çekilmiş insan molar dişleri, mine ve dentin örneklerinin hazırlanması amacıyla düzleştirilmiş ve yüzey uygulamalarına göre mine örnekleri (M) 9 gruba, dentin örnekleri (D) ise 7 gruba ayrılmıştır (n=11): M-K: üretici firma önerilerine göre asit uygulanmış ve kontrol olarak kullanılmıştır, M-SSP: 120 mJ, 10 Hz, SSP (50 ?sn), M-SSP-A: 120 mJ, 10 Hz, SSP+asit, M-VSP: 120 mJ, 10 Hz, VSP (100 ?sn), M-VSP-A: 120 mJ, 10 Hz, VSP+asit, M-SP: 120 mJ, 10 Hz, SP (150 ?sn), M-SP-A: 120 mJ, 10 Hz, SP+asit, M-LP: 120 mJ, 10 Hz, LP (300 ?sn), M-LP-A: 120 mJ, 10 Hz, LP+asit; D-K: üretici firma önerilerine göre asit uygulanmış ve kontrol olarak kullanılmıştır, D-SSP: 80 mJ, 10 Hz, SSP (50 ?sn), D-SSP-A: 80 mJ, 10 Hz, SSP+asit, D-VSP: 80 mJ, 10 Hz, VSP (100 ?sn), D-VSP-A: 80 mJ, 10 Hz, VSP+asit, D-SP: 80 mJ, 10 Hz, SP (150 ?sn), D-SP-A: 80 mJ, 10 Hz, SP+asit. Lazer uygulamaları bilgisayar kontrolüyle hareket ettirilen bir sistem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Etch&rinse adezivin uygulanmasından sonra, bir nano-seramik kompozit (CeramX Duo/Dentsply) kullanılarak kompozit bloklar (5x5x3 mm) oluşturulmuştur. Örnekler 1-mm2'lik çubuklar elde edilecek şekilde kesilmiş ve her dişten rastgele seçilen 5 örneğe (n=30) universal bir test makinesi ile mikro gerilim bağlanma dayanıklılık testi uygulanmıştır (1 mm/dk). Kırılma tipleri stereomikroskop ile, her gruptan beş örneğin yüzey yapısı, sagital kesitleri ve bağlanma ara yüzeyleri ise tarama elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Mikro gerilim testi verileri Welch-ANOVA'yı takiben Dunnet T3 testi ile kırılma tiplerinin dağılımı ise Pearson Ki-kare testi ile değerlendirilmiştir (p=0.05). Mikro gerilim bağlanma dayanıklılık değerleri mine ve dentin için, asit uygulandığında, sadece lazer uygulanmasından daha yüksek bulunmuştur. Mine grupları arasında en yüksek bağlanma dayanıklılığını M-SSP-A grubu göstermiştir (34.26±9.89 MPa) (p0.05). Sadece lazer uygulanan gruplarda mikro gerilim bağlanma dayanıklılığı, uzun atım sürelerinin kullanılmasıyla azalmıştır. Lazer uygulamasının kullanılan atım süresine ve ilave olarak asit uygulanıp uygulanmamasına bağlı olarak mine ve dentine mikro gerilim bağlanma dayanıklılığını artırıp azaltabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate micro tensile bond strength of a nano-composite which is used with an etch&rinse adhesive system (XP Bond 2/Dentsply) to enamel and dentin after treatment with Er:YAG laser (Fidelis III/Fotona) with different pulse durations. Extracted human molars were flattened to obtain enamel or dentin surfaces. The enamel specimens (E) were divided into 9 groups and the dentin specimens (D) into 7 groups according to the surface treatment (n=11); E-C: acid was applied according to manufacturers? instructions and used as control, E-SSP: 120 mJ, 10 Hz, SSP (50 ?sec), E-SSP-A: 120 mJ, 10 Hz, SSP+acid, E-VSP: 120 mJ, 10 Hz, VSP (100 ?sec), E-VSP-A: 120 mJ, 10 Hz, VSP+acid, E-SP: 120 mJ, 10 Hz, SP (150 ?sec), E-SP-A: 120 mJ, 10 Hz, SP+acid, E-LP: 120 mJ, 10 Hz, LP (300 ?sec), E-LP-A: 120 mJ, 10 Hz, LP+acid; D-C: acid was applied according to manufacturers? instructions and used as control, D-SSP: 80 mJ, 10 Hz, SSP (50 ?sec), D-SSP-A: 80 mJ, 10 Hz, SSP+acid, D-VSP: 80 mJ, 10 Hz, VSP (100 ?sec), D-VSP-A: 80 mJ, 10 Hz, VSP+acid, D-SP: 80 mJ, 10 Hz, SP (150 ?sec), D-SP-A: 80 mJ, 10 Hz, SP+acid. Laser applications were performed by a computer-controlled motion control system to ensure uniform surface treatment. After application of etch&rinse adhesive, composite builtups (5x5x3 mm) were created with a nano-ceramic composite (CeramX Duo/Dentsply). The teeth were sectioned into serial 1-mm2 sticks, and micro tensile bond strength was measured in 5 sticks from each teeth randomly selected (n=30) using a universal testing machine (1 mm/min). Failure modes were determined under a stereomicroscope. Five specimens from each group were evaluated with scanning electron microscope for surface texture, sagital cross-section view and adhesive interface. Micro tensile bond strength test data were analyzed by Welch-ANOVA followed by Dunnet T3 tests and failure mode distributions were analyzed by Pearson Chi-square test (p=0.05). Micro tensile bond strength was greater for enamel and dentin after additional acid etching than laser irradiation alone. E-SSP-A group exhibited the highest micro tensile bond strength for enamel (34.26 ±9.89 MPa) (p0.05). The micro tensile bond strength of laser irradiated but not acid etched groups decreased when longer pulse durations were used. As a conclusion, laser treatment could enhance or impaire the micro tensile bond strength to enamel and dentin depending on the pulse duration used and additional acid application.