Kazeinglikopeptid içeren yeni bir restoratif materyalin hazırlanması ve karakterizasyonu
The preparation and characterization of a new restorative material containing caseinoglycopeptide
  1. Tez No: 408296
  2. Yazar: ELİF YAMAN DOSDOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. ZEYNEP AYTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yakın zamanda yapılan çalışmalar materyallere antibakteriyel, remineralize edici ve olumlu fiziksel özellikler kazandırmak için eklenecek ürünlerin doğal ürünler olması gerektiğini vurgulamaktadır.Doğal ürünlerden olan kazeinglikopeptid (CGP)'in antibakteriyel etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. Araştırmamızın amacı antibakteriyel ve fiziksel özellikleri geliştirilmiş olan yeni bir dental restoratif materyal oluşturmaktır.Örnekler %1,5 CGP eklenen CİS, %3 CGP eklenen CİS geleneksel CİS olarak toplam 3 gruba ayrıldı.Her gruptan hazırlanan disklerin nötral ve asidik ortamda florür salımı iyon kromatografisinde değerlendirilmiştir. Hazırlanan örnek disklerin nötral ve asidik ortamda CGP salımı yüksek performans likit kromatografisi (HPLC), antibakteriyel etkileri ise direkt kontakt test yöntemi ile değerlendirilmiştir.Gruplarda mikrosertlik, mikrosızıntı ve mikrogerilim bağlanma dayanım testleri de gerçekleştirilmiştir. Grup farklılıklarını analiz etmede parametrik olmayan Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U test yöntemleri kullanılmıştır.Tüm grupların asidik ortamda nötral ortama göre daha fazla florür saldığı bulunmuştur.Her iki solüsyonda da CİS örneklerinde florür salımının en yüksek birinci gün olduğu bulunmuştur. CGP içeren gruplardan CGP salımı yalnızca birinci gün gerçekleşmiştir.CİS'in antibakteriyel etkinliği %1,5 CGP içeren CİS'den daha düşük, %3 CGP içeren CİS'in antibakteriyel etkinliğinden daha yüksek bulunmuştur. %3 CGP içeren cam iyonomerin yüzey mikrosertliği en fazla olup CİS'in en düşük olduğu bulunmuştur. %1,5 ve %3 CGP içeren CİS'in restorasyona komşu demineralize minede remineralize edici etkisinin olduğu gösterilmiştir.Ancak CİS'in bu etkisi diğer gruplara göre daha yüksek bulunmuştur.Gruplar arasında mikrosızıntı açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. CİS'in dentine bağlanma dayanımı %1,5 ve %3 CGP içeren CİS'den anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur.Bu çalışmanın sınırları içinde %1,5 CGP içeren cam iyonomerin antibakteriyel etkinlik ve yüzey mikrosertlik açısından kontrol grubuna göre anlamlı derecede bir üstünlüğü olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent studies it is emphasized that the additives to dental fillings should be natural in order to improve antibacterial, remineralizing and microhardness properties of the materials. Caseinoglycopeptide (CGP), a natural milk product, has an antibacterial effect. The aim of this study is to develop a new restorative material with improved physical and antibacterial properties.The specimens were assigned to three groups as GIC containing 1.5%CGP, GIC containing 3%CGP and control group (GIC with no additives).Ten specimens per group were stored in neutral and acidic solutions and the amount of released fluoride was measured with an ion chromatography.The CGP release of each newly prepared discs was measured in HPLC in neutral and acidic conditions.The antibacterial effects of prepared sterile samples were evaluated by direct contact test tecnique.Microhardness, microleakage and microtensile tests also performed.Nonparametric Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used for statistical analysis.Higher fluoride release was determined in acidic conditions than in neutral condition.The control group released higher amounts of fluoride compared to other groups for both solutions in 24 hours.In CGP containing groups, CGP release was observed only in the first day.The antibacterial efficacy of the control group was found to be lower than 1.5% containing CGP and higher than 3% containing CGP. The highest microhardness value was obtained in 3% containing CGP whereas the lowest value was measured in control group. 1.5% and 3% CGP containing GIC showed a remineralization effect on the demineralized enamel adjacent to restoration.However, this effect of glass ionomer cement was found higher than the other groups. No significant differences were found among groups in terms of microleakage.The highest bond strength was obtained in control group. Within the limitation of the current study, it was concluded that GIC containing 1.5% CGP showed significant advantages compared to the control group in terms of antibacterial properties and surface microhardness.