Kazeinglikopeptid solüsyonlarının başlangıç çürükleri üzerindeki etkinliğinin araştırılması
Remineralization of enamel subsurface lesions by caseinglycopeptide solutions
  1. Tez No: 129880
  2. Yazar: KAMİL SADIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYTEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
75 ÖZET Son yıllarda besinlerin çürük yapıcı etkilerinin üzerinde durulduğu gibi.bazı besinlerinde çürük önleyici etkileri araştırılmaktadır. Süt ve süt ürünlerin çürük önleyici etkilerini inceleyen çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Bir süt proteini olan kazeinin çürük önleyici etkisi olduğu birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Bu tez çalışmasının amacı da, bir kazein proteini olan kazeinglikopeptidin, yapay olarak meydana getirilmiş mine başlangıç çürük lezyonlarında remineralizasyon sağlayıp sağlamadığının araştırılmasıdır. Bu amaçla 48 adet ortodontik amaçla çekilmiş, çürüksüz 1. ve 2. küçük azı dişlerinin bukkal yüzeyine asitten etkilenmeyen bir vernik kullanılarak 4x4 mm'lik pencereler hazırlandı. Dişler üç ay boyunca asitlendirilmiş jelatin jelde bekletilerek; bu pencerelerde 50-80 mikrometre kalınlığında başlangıç mine lezyonları oluşturuldu. Demineralizasyon işlemi tamamlandıktan sonra başlangıç çürüğü oluşturulan 4x4 mm'lik pencerelerin dişetine yakın olan 2x2 mm'si tırnak cilasıyla kaplandı. Dişler 16'şar adet üç gruba ayrıldı. İlk grup pH'ı 7.0'a ayarlanmış % 1 'İlk kazeinglikopeptid, 2. grup % 0.1 'lik kazeinglikopeptid (pH=7) solüsyonu içerisinde ( Sigma Caseinoglycopeptide-Merck firmasının hazır potasyum fosfat tamponu kullanılarak hazırlanmış ) 37°C de 10 gün boyunca solüsyonlar gün aşırı değiştirilerek bekletildi. 3. grup da karşılaştırma grubu olması için çürük remineralize edici etkisi daha önce kanıtlanmış fluorid solüsyonda (500 ppm) bekletildi. Solüsyonlardan çıkarılan dişler Taramalı Elektron Mikroskobu ve Enerji Dispersiv Spektroskopi ile görüntü almak, kalsiyum ve fosfor ölçümü yapılmak üzere hazırlandı. Yapılan ölçümler sonunda elde edilen ortalama76 atomik %Ca/P ve ortalama ağırlık %Ca/P değerlerinin GraphPad Prisma V.3 paket programı ve Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılarak istatistiksel analizi yapıldı. Değerlendirme sonucunda %1'lik kazeinglikopeptid solüsyonu uygulanan örneklerde remineralizasyon beklenen pencere ile demineralize edilmiş pencere arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Sağlam diş dokusu ile remineralizasyon penceresi arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Fluorid solüsyonu uygulanan örneklerde de benzer sonuçlar elde edildi. % 0.1 'lik kazeinglikopeptid solüsyonu uygulanan örneklerde remineralizasyon beklenen pencere ile demineralize edilmiş pencere arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Remineralize edilmiş pencere ve demineralize pencereye ait değerler ise sağlam diş dokusuna göre anlamlı derecede düşükbulundu. Sonuç olarak çalışmamızda kullanılan kazeinglikopeptid solüsyonunun yeterli konsantrasyonda kullanıldığında başlangıç mine çürük lezyonlarında fluorid solüsyonu ile aynı derecede remineralizasyon oluşturduğu anlaşıldı. Bu konuda ileride yapılacak çalışmalarla bu ürünün geliştirilerek çürük remineralizasyonunda kullanılabileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
77 İNGİLİZCE ÖZET Over the last couple of years, it is believed that nutrients have caries preventing effects as opposed to caries causing effects. Also there are numerous researches on caries preventing effects of milk and milk derivatives, and it is proved that Casein, which is a milk protein, has a caries preventing effect. The aim of this thesis project is to find out whether caseinoglycopeptide, which is a milk protein, helps remineralization over an artificially created subsurface caries lesions of the enamel. With this purpose, we prepared windows (4x4mm) on the buccale surface of 48 caries-free, orthodontically pulled 1. and 2nd premolar teeth by using acid resistant varnish. These teeth were then put in an acidized gelatin gel in order to cause 50-80 micrometre enamel lesions. After the demineralization process, the 2x2mm part which is closer to the gingiva of the 4x4mm squares, were covered by nail polish. Then the teeth were divided into 3 groups of 16. The first group was placed in a pH=7.0, %1 caseinoglycopeptide solution, the second group was placed in a pH=7, %0.1 caseinoglycopeptide solution (which is prepared by using ready-to-use potassium phosphate solution of Merck Company and Caseinoglycopeptide of Sigma Company) at 37°C for 10 days and the solutions were refreshed every other day. The third group was placed in fluoride solution (500 ppm), which is formerly proven to have remineralization effect, to be the comparization group.78 After this period, the teeth were taken out of the solutions and were tested under Scannig Electron Microscope and Energy Dispersive Spectroscope to measure the calcium and phosphorus amounts. After the tests, avarage atomic %Ca/P and avarage weight %Ca/P values were statistically analyzed by using GraphPad Prisma V.3 software and Tukey multi-comparison test. After the analysis, it is seen that, on the first group of teeth, which were put in %1 caseinoglycopeptide solution, there is an obvious statistical difference between the square where remineralization is expected and the demineralized square. Also there was almost no difference between the healthy tooth tissue and the square where remineralization took place. Similar results were found on the samples which were put in the Fluoride solution. In the second group of samples, almost no difference was seen between the square where remineralization is expected and the demineralized square. Also it is seen that the values these two squares were reasonably lower than the healthy tooth tissue. As a result, it is found out that caseinoglycopeptide, which is used in this research, causes the same effect as fluoride solution over the subsurface enamel caries lesions if used at the right concentration amounts.We also believe that with further researches, caseinoglycopeptide can be used in caries remineralization.