Tüberküloz dışı mastitlerin etiyolojisinde rol alan aerop ve anaerop bakterilerin dağılımı ve antimikrobik maddelere direnç durumları
The distribution of aerobic and anaerobic bacteria in the etiology of non-tuberculous mastitis and their resistance to antimicrobial agents
- Tez No: 408338
- Danışmanlar: PROF. DR. HRİSİ BAHAR TOKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mastit memenin inflamatuar hastalığını ifade eden, çoğu zaman patojen mikroorganizmaların çoğalması sonucu gelişen bir hastalıktır. Mastite neden olan bakterilerin tanısı ve antimikrobiyal duyarlılıkları hastalığın tedavisi ve takibi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu bakterilerin hastaların cerahat veya doku örneklerinden tanımlanması için başta aerop ve anaerop kültür yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak birçok kaynakta belirtildiği gibi, etkenlerin konvansiyonel bakteriyolojik tekniklerle izolasyonunda her zaman başarı sağlanamadığı için günümüzde moleküler yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Kasım 2015-Haziran 2015 tarihleri arasında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Acil Cerrahi ve Genel Cerrahi Meme Polikliniği'ne başvuran ve klinik muayeneleri ve/veya histopatolojik incelemeleri sonuçlarına göre mastit tanısı almış olan, 44 laktasyonel mastit ve 56 non-laktasyonel mastitli 100 hastaya ait doku ve/veya apse cerahatleri ile gerçekleştirdiğimiz çalışmada aerop ve anaerop kültürler, antimikrobiyal duyarlılık testleri ve moleküler testler sonucunda, laktasyonel mastitli hastaların örneklerinde en yüksek oranda üretilen bakterilerin Gram pozitif diplokoklardan Staphylococcus aureus (%43,1) olduğu, non-laktasyonel mastitli hastalardan granülomatöz mastitli olanlarda ise en yüksek oranda üretilen bakterilerin Corynebacterium türleri (%26,1) olduğu belirlenmiştir. Granülomatöz mastitli hastaların cerahatlerinde, gerek kültür gerek 16S rRNA ve dizi analizi ile Corynebacterium kroppenstedtii, Corynebacterium urealyticum, Corynebacterium amycolatum ve Corynebacterium pseudotuberculosis ülkemizde ilk defa bu çalışma ile belirlenmiş ve granülomatöz mastit ile Gram pozitif çomakların varlığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Ayrıca aynı gruptaki hasta örneklerinde yine aynı yöntemle Staphylococcus saprophyticus, Staphylococcus capitis, Lactococcus lactis ve Bifidobacterium breve de ilk defa saptanmıştır. Bunun yanı sıra, düşük oranda da olsa mastitlerde peptostreptokokların en baskın üreyen anaerop bakteri olduğu belirlenmiştir. Mastitli hastalara uygulanan tedavilere, hastalarda sık üretilen bakteriler olan Gram pozitif diplokoklar ve Gram pozitif çomaklara etkili ve yağ dokuya penetrasyonu güçlü olan antibiyotiklerin eklenmesinin yararlı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Mastitis is an inflammatory disease of the breast, often develops as a result of the proliferation of pathogenic microorganisms. The diagnosis of the bacteria that causes mastitis is very important due to the treatment and the monitoring of the disease. For the identification of these bacteria from patients pus or tissue samples, aerobic and anaerobic culture methods are used. However, as mentioned in many sources, it is not always possible to identify the agents by conventional bacteriological methods, today molecular methods are also utilized. Between November 2015 and June 2015, pus and tissue samples of the 44 lactational mastitis patient and 56 non-lactational mastitis patients who were diagnosed with mastitis disease by clinical examinations and/or histopathological examinations and admitted to Istanbul University Medical Faculty, Emergency Surgery and General Surgery Breast outpatient department were collected and examined. As a result of our aerobic and anaerobic culture studies, antimicrobial sensitivity studies and molecular tests, we found that S. aureus (%43,1) is the most common bacteria which is isolated from the lactational mastitis patient samples and Corynebacterium spp. (%26,1) is the most common bacteria which is isolated from the non-lactational mastitis patient samples. In the pus of granulomatous mastitis patients, both with culture and 16S rRNA sequencing methods, Corynebacterium kroppenstedtii, Corynebacterium urealyticum, Corynebacterium amycolatum andCorynebacterium pseudotuberculosiswere determined by this study and a significant correlation between granulomatous mastitis and Gram positive rods were shown for the first time in our country. Also in the samples of the same patient group, S. saprophyticus, S. capitis, Lactococcus lactis andBifidobacterium brevewere determined for the first time again with the same method. In addition, eventhough with the low levels, peptostreptococci is determined as the most dominant anaerobic bacteria isolated on mastitis. We believe that it would be beneficial with the addition of the antibiotics which were effective on the most common isolated bacteria such as Gram positive diplococci and Gram positive rods and were penetrating strongly to the adipose tissue to the treatment of the patients with mastitis.