Batı Nil virüsü varlığının Marmara bölgesi kan donörlerinde serolojik ve moleküler yöntemler ile araştırılması
Investigation of West Nile virus by serological and molecular methods in Marmara region in blood donors
  1. Tez No: 408339
  2. Yazar: ESRA BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Batı Nil Virüsü (BNV), Flaviviridae ailesinin Flavivirus cinsine ait olan Japanese Encephalitis serokompleksinde, pozitif polariteli, zarflı RNA virüsüdür. Tüm Batı Nil Virüsü izolatları tek bir serotip oluşturur ve 2 köken içerisinde gruplandırılmıştır. Özellikle Culex sp. cinsi sivrisineklerin insanları ısırmasıyla bulaşan BNV enfeksiyonlarının önemli bir kısmı asemptomatik seyretmekle birlikte MSS bulguları ve meningoensefalite tablosu gelişmektedir.. Asemptomatik olarak seyreden ve viremisi semptomlar başlamadan sona eren BNV etkeninin araştırılması gerekliliğine dair çalışmalar bildirilmektedir. Bu tez çalışmasında BNV taşıyıcısı olan kuşların göç yolları üzerinde yer alan“Marmara Bölgesi”seçilerek BNV seroprevalansının saptanması ve kan donörlerinde virüs aktivitesinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. 15 Haziran ile 15 Eylül 2014 tarihleri arasında İstanbul, Edirne, Sakarya ve Kocaeli illerinde bulunan kan merkezlerine başvuran sağlıklı kan dönorlerinden (yaş aralığı: 20-60, ortalama: 33.87 ) 226 serum ve plazma örneği toplanmıştır. Serum örneklerinde BNV IgG ve IgM antikor varlığı ELISA yöntemi ile araştırılmıştır. BNV IgG ve IgM antikor pozitifliğinin teyit edilmesi ise, indirekt immünofloresan antikor (IFA) testi ile yapılmıştır. ELISA yöntemi ile BNV antikor (IgM ve IgG) varlığı aranan örneklerin 2 (%0,9)'sinde özgül BNV IgM antikor pozitifliği ve 2 (%0,9) örnekte BNV IgG antikor pozitifliği saptanmıştır. ELISA ile negatif bulunan fakat anket verileri incelendiğinde arboviral enfeksiyonlar açısından yüksek risk faktörlerini bulundurduğu kabul edilen 42 donöre ait örneğe IFA testi uygulanmış ve 42 örneğin 4 (%9,5)'ünde (9,5) IgM antikor pozitifliği, 4 (%9,5)'ünde ise IgG antikor pozitifliği saptanmıştır. Tüm plazma örneklerinde BNV RNA negatif bulunmuş olmasına rağmen bölgede saptanılan seropozitiflikler sebebiyle virüsün sirkülasyonda olduğu ve kan ürünleriyle bulaş riski göz ardı edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
West Nile virus (WNV) is an enveloped positive-sense RNA virus classified in Japanese encephalitis serocomplex of Flavivirus genus in the family of Flaviviridae. WNV can be divided into two major genetic lineages. WNV is transmitted to humans by mainly Culex sp. infected mosquito bites. Although significant number of WNV infections ends by asymptomatic, causes Central Nervous System symptoms and meningoencephalitis affects in less than 1% of cases. Studies have been reported on the regarding the investigation of WNV effects in which asymptomatic and symptoms end before starting viremia. In this study; it is aimed detection of WNV seroprevalence and determination of virus activity in blood donors. 226 sera and plasma samples were obtained from healthy blood donors (between June 15– September 15, 2014), (age range: 20-60, mean age: 33.87) who were admitted to blood centers in Istanbul, Edirne, Sakarya, and Kocaeli. The presence of WNV IgM and IgG antibodies in the sera samples were screened by ELISA. Indirect immunofluorescence antibody (IFA) test were performed for confirmation of WNV IgM and IgG positive results. 2 (0.9%) sera samples were found WNV IgM positive and 2 (0.9%) sera samples were found WNV IgG positive by ELISA. 42 sera sample, had found negative by ELISA but when data survey were examined which have high risk factors for arboviral infections, were also investigated by IFA. 4 (9.5%) sera samples WNV IgM and 4 (9.5%) sera samples WNV IgG have been determined positive. All samples were investigated by real time RT-PCR however were found negative. Even though we couldn't detect WNV RNA presence in plasma samples, because of detected seropositivity results in the region, circulation of the virus and risk of WNV transmission with blood products shouldn't be ignored.