Gebelikte serum HE4 düzey değişikliklerinin belirlenmesi
Determination of serum HE4 level changes during pregnancy
- Tez No: 408380
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYUP ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlıklı gebelerde her üç trimesterde serum HE4 düzeyleri ölçülerek gebelerde normal HE4 düzey aralığını tespit etmek ve HE4 düzeylerinin gebelikten etkilenip etkilenmediğini belirlemek amaçlanmıştır. Ayrıca serum CA125 değerleri de tespit edilip sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yöntem: Polikliniğimize başvuran ilk trimesterdeki sağlıklı gebeler (n=46) ve gebe olmayan (n=40) gönüllü 18-38 yaşındaki sağlıklı kadınlar çalışmaya dahil edildi. Gebelerde birinci, ikinci ve üçüncü trimesterde, kontrol grubunda ise başvuru anında serum örnekleri alınarak serum HE4 ve CA125 düzeylerine bakıldı. Tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama (mean), standart sapma (SD) ve medyan (ortanca), minimum (min), maksimum (max) değerleri ile sunulmuştur. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin analizinde Fisher's Exact Test veya Pearson ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: HE4 düzeyleri kontrol grubuna göre bir ve ikinci trimesterde anlamlı düzeyde düşük, üçüncü trimester ise benzerdi. Serum CA125 düzeyleri birinci trimesterde kontrol grubu ile kıyaslandığında anlamlı bir şekilde yüksek ikinci ve üçüncü trimesterde benzerdi. Sonuçlar: Sonuçlar serum HE4 düzeyi gebelikle artmayan bir tümör belirteci olup, gebelerde adneksiyel kitlelerin ayırıcı tanısında faydalı olabileceğini göstermektedir. Bu sonuçların daha geniş ve kapsamlı çalışmalarla desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it is aimed to identify the HE4 levels normally range in pregnant women by measuring the HE4 levels at all trimesters and also to identify whether HE4 levels are affected by pregnancy or not. Besides, serum CA125 levels also detected and the results were compared. Methods: Healthy pregnant women (n=46) at first trimester who applied our outpatient clinic and non-pregnant healthy voluntary women (n=40) whose ages range from 18 to 38 years were included in the study. Serum HE4 and CA125 levels were checked at first, second, and third trimester in pregnant group and at the admission in control group. Descriptive statistics were presented with frequency, percentage, average (mean), standard deviation (SD), median (med), minimum (min), maximum (max) values. Fisher's Exact test or Pearson's chi-square test was used to analyze the relationship between categorical variables. Findings: HE4 levels in pregnancy group were significantly lower at first and second trimester, but same at third. Serum CA125 levels in pregnancy group were significantly higher than control group at first trimester, but same at second and third. Results: Our results show that serum HE4 is a tumor marker which does not increase in pregnancy and it can be useful in differential diagnosis of adnexal masses in pregnancy. This results should be supported by more extensive and comprehensive studies.